MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Bliźniaki odłączone od systemów wspomagających życie

Fot. Getty Images.

Dodano: 14.10.2015

Dwóch 14-miesięcznych chłopców zmarło wczoraj w Royal Manchester Children's Hospital, po tym jak lekarze odłączyli ich od aparatury podtrzymującej życie – doniósł Manchester Evening Post. Zrobiono to na podstawie nakazu sądowego i wbrew woli rodziców.

Lekarze mówią, że dalsze sztuczne podtrzymywanie życia dzieci było nie tylko bezcelowe, ale też nie dawało się usprawiedliwić. Chłopcy urodzili się z nieuleczalnym schorzeniem neurologicznym. Do szpitala trafili w styczniu tego roku w ciężkim stanie, który ani na chwilę nie uległ poprawie. Opiekujący się nimi personel medyczny nie miał też żadnej nadziei, że to się zmieni.

Od kilku miesięcy ich funkcje życiowe były sztucznie podtrzymywane. Mimo to rodzice nie chcieli się zgodzić na odłączenie aparatury. Ojciec i matka, oboje będący muzułmanami, argumentowali przed sądem, że to wbrew ich religii i taka decyzja jest po prostu „zabiciem dziecka”. Twierdzili, że nie należy czekać na pojawienie się leku. Sąd nie uznał ich racji i przychylił się do wniosku szpitala, który nie widział sensu i usprawiedliwienia dla przedłużania agonii bliźniaków.

Sędzia argumentował, że chłopcy tak naprawdę już nie żyją i odmowa uznania tego stanu rzeczy, jedynie zwiększa ból oraz cierpienia i odwleka nieuchronne, nie przynosząc jednocześnie żadnych korzyści. Decyzja sędziego spowodowała, że wczoraj odłączono bliźniaków od aparatury. Stało się to w obecności imama, a rzecznik szpitala mówił: „To nie była łatwa decyzja. Rozumiemy ból rodziców.”

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!