MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Londyńskie metro wznowiło działalność po strajku

Dodano: 10.01.2017

Po 24-godzinnym strajku ogłoszonym w nocy z niedzieli na poniedziałek, we wtorek przywrócono ruch pociągów na wszystkich liniach londyńskiego metra. Jednocześnie rozpoczął się jednak protest pracowników kolei Southern Rail i linii lotniczych British Airways.

Strajk pracowników metra był spowodowany sporem pomiędzy Transport for London (TfL), operatorem komunikacji miejskiej w brytyjskiej stolicy, a największymi związkami RMT oraz TSSA. Dotyczył podejmowanych reform, które mają przyczynić się do unowocześnienia stacji, m.in. poprzez zmniejszenie liczby kas na rzecz automatów biletowych, a także planowanej redukcji obsady poszczególnych węzłów przesiadkowych.

Jak podkreśla dziennik "Evening Standard", "miliony londyńczyków musiały w poniedziałek wieczorem walczyć w deszczu o to, by wrócić do domu" ze względu na wyłączone z użytku linie metra i ogromne utrudnienia w ruchu autobusów oraz samochodów. Gazeta zaznacza, że korki tworzyły się nawet na przecinających miasto trasach rowerowych szybkiego ruchu.

Mieszkańcy brytyjskiej stolicy skarżyli się w mediach społecznościowych na to, że podróże z pracy do domu zajmowały im nawet po kilka godzin, a także dzielili się zdjęciami kilkusetmetrowych ogonków na największych stacjach kolejowych, m.in. na Liverpool Street i Waterloo.

We wtorek - już po wznowieniu funkcjonowania metra - rozpoczął się strajk pracowników kolei Southern Rail, która łączy Londyn z południem Anglii.

Zapowiadając planowane utrudnienia w ruchu, władze Southern Rail ostrzegły, że zaplanowany na wtorek, środę i piątek protest utrudni dojazd do pracy nawet 300 tys. osobom i zasugerowały, żeby w miarę możliwości zostać w domu. Powodem strajku jest trwający od pewnego czasu spór pomiędzy firmą a związkami zawodowymi. Zgodnie z planami firmy z pociągów mieliby zniknąć konduktorzy, a obowiązek dopilnowania zamykania drzwi miałby być przeniesiony na maszynistów.

We wtorek i środę do pracy nie stawi się także ok. 2,5 tys. pracowników załóg pokładowych British Airways, ale linia zapowiedziała, że większość połączeń będzie realizowana bez zakłóceń, z wyjątkiem części lotów z londyńskiego lotniska Heathrow.

PAP

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!