MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

ISIS buduje drewniane czołgi, żeby zmylić przeciwnika

fot. Getty Images

Dodano: 14.11.2016

Państwo Islamskie (IS) wystawia drewniane atrapy czołgów i samochodów a także manekiny z brodami, które mają zmylić ataki z powietrza prowadzone przez koalicję pod wodzą USA w rejonie Mosulu na północy Iraku - podał w niedzielę Reuters.

Przygotowane atrapy znaleziono w ubiegłym tygodniu w odbitym z rąk dżihadystów obozie szkoleniowym na północ od Mosulu. Zdaniem Reutersa, z dalekiej odległości mogą być pomylone z prawdziwymi pojazdami bojowymi.

Agencja zaznacza, że nie wiadomo, na ile skutecznie makiety i manekiny odwracają uwagę sił koalicji prowadzących naloty na pozycje IS. Wsparcie z powietrza ma kluczowe znaczenie dla sił iracko-kurdyjskich, które prowadzą ofensywę na Mosul, drugie co do wielkości miasto Iraku, będące od 2014 roku twierdzą dżihadystów.

"Nazywamy to taktycznym zwodzeniem. Z całą pewnością jest to taktyka, którą wróg lubi stosować" - powiedział w Bagdadzie płk John Dorrian z sił powietrznych USA. Dodał jednak, że wojskom koalicji dużo bardziej we znaki dają się poważniejsze działania dżihadystów, takie jak podpalanie szybów naftowych, czy chemicznych zakładów przemysłowych w okolicach Mosulu. (PAP)

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!