MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Szefowa Home Office chce zmusić do prowadzenia list zatrudnionych cudzoziemców. "Miejsca pracy dla Brytyjczyków"

Fot. Getty images.

Dodano: 05.10.2016

Brytyjskie gazety szeroko komentują w środę propozycję minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, zgodnie z którą pracodawcy mieliby obowiązek prowadzenia list zatrudnionych cudzoziemców.

Musieliby też przedstawiać analizy wpływu zatrudnienia migrantów na lokalny rynek pracy.

"The Times" pisze, że "firmy będą musiały ujawnić informację o tym, ilu zagranicznych pracowników zatrudniają". Zdaniem gazety celem tego rozwiązania miałoby być "zawstydzanie szefów", którzy rekrutują mniej brytyjskich podwładnych.

Dziennik zwraca uwagę na kontrowersyjne słowa Rudd, że rozwiązanie miałoby "powstrzymywać migrantów przed zabieraniem pracy, którą mogliby wykonywać Brytyjczycy".

"The Times" przytacza także słowa ministra ds. Brexitu Davida Davisa, który zapowiedział, że w ramach postulowanych planów pracodawcy mieliby również obowiązek aktywniejszego zabiegania o brytyjskich kandydatów na stanowiska, zanim zaoferują pracę obcokrajowcom.

Resort spraw wewnętrznych podkreślił w środę, że w sprawie projektu odbędą się na razie konsultacje społeczne, co oznacza, że niekoniecznie zostanie on wprowadzony w życie.

Z kolei dziennik "The Guardian" zwrócił uwagę na to, że zapowiedź Rudd jest elementem szerszego planu obniżenia wysokiego poziomu imigracji do Wielkiej Brytanii. Oprócz reform rynku pracy sekretarz stanu ds. wewnętrznych zapowiedziała także zaostrzenie przepisów imigracyjnych i wizowych dla studentów zagranicznych, szczególnie uczęszczających na "uniwersytety gorszej jakości". Zgodnie z planami prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii uzyskiwaliby tylko absolwenci najlepszych brytyjskich uczelni.

Poseł opozycyjnej Partii Pracy Paul Blomfield skrytykował ten projekt w rozmowie z "Guardianem", oceniając go jako "szaleństwo". "Obecność międzynarodowych studentów generuje aż 8 mld funtów rocznie dla brytyjskiej gospodarki i odpowiada za dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Jedyne osoby, które będą się cieszyły z tej propozycji, to nasi konkurenci" - powiedział.

Krytyczne wobec reformy stanowisko zajął także liberalny serwis "The Independent", który na okładce opisuje ideę reformy jako "brytyjskie miejsca pracy dla brytyjskich pracowników".

Wystąpienie Rudd negatywnie oceniła też szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon. "Wygląda na to, że obudziliśmy się z rządem UKIP (eurosceptycznej, antyimigranckiej brytyjskiej partii politycznej - PAP). Słowo +przygnębiające+ ani trochę nie oddaje tego, co czuję" - napisała.

Propozycję Rudd skrytykowało także wielu dziennikarzy brytyjskich mediów, którzy w swoich komentarzach na Twitterze podkreślali, że planowane zmiany podsycają nastroje antyimigranckie.

"W takim razie chyba powinienem zacząć pakować walizki. Trzeba było starać się o belgijskie obywatelstwo, kiedy miałem okazję" - komentował Amerykanin Peter Spiegel z "Financial Times", który wcześniej był szefem biura gazety w Brukseli. "Czeka nas nieciekawy moment, kiedy ludzie odkryją, że utrudnianie życia +obcokrajowcom+ wcale nie poprawia życia +tubylców+" - napisał James O'Brien z radia LBC.

Środowa prasa zwraca uwagę, że słowa Rudd to kolejny sygnał zapowiadający radykalną politykę migracyjną po słowach ministra ds. handlu międzynarodowego Liama Foxa. Powiedział on, że niepewność migrantów z krajów Unii Europejskiej dotycząca ich przyszłych praw w Wielkiej Brytanii jest "jedną z kart", których można użyć w trakcie negocjacji z Brukselą w sprawie Brexitu. (PAP)

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

  • ~ziom: swiete slowa rodacy jeszcze beda skamlac i wyc zebysmy z powrotem wrocili do pracy bo brakuje rak
  • ~Kosior: To dobry żart zgadzam sie z wypowiedziami kolegow
  • ~Krzysiek: Żebym doczekał dnia kiedy wszyscy jak jeden pracujący w Anglii zostali w domu wszyscy tylko jeden dzień... co by sie dzialo
  • ~Xxx: Oni i praca buhaha widzw pod szkola jak syna prowadze jak mamusie z tatusiami pracuja pod szkole do sklepu do domu i znowu pod szkole dzieci odebrac i tak codziennie
  • ~ZośkaZochaZosieńka: Och My źli i niedobrzy!! Wreszcie nam "mordki" przytrą a biednym poszkodowanym Angolom dadzą "haj life" z którego próżniale i nieroby i tak nie będą chcieli korzystać!! I wrócą znów "Polaczki" w łaski... Z tym, że wtedy powinniśmy postąpić jak Angole. "Za mniej jak 10£ nie opłaca mi się z domu wychodzić!"
  • ~graza: Do mojej firmy przychodza angole .....na gora kilka dni i rezygnuja.Jak my wyjedziemy to angole dopiero rozboj na ulicach zrobia bo nie beda pracowac za 7.20na godzine a wiecej nie dostana
  • ~Rafal: Tak pędzą że na zakrętach nie wyrabiają
  • ~Wojtek: Ale angole beda teraz zap......c! Nareszcie beda mogli pracowac biedactwa

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!