MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Czym jest trening kettlebells?

modelka: Z. Sobczak fot. annapawleta.com

Dodano: 05.10.2015

Kettlebells czyli żeliwne odważniki o kształcie kuli z uchwytem, które dają rewelacyjne efekty. Zobacz, dlaczego warto zacząć trenować z kettlebells.

Odważniki kulowe narodziły się w Rosji. Pierwsze wzmianki o odważnikach girya można odnaleźć w rosyjskich słownikach z XVIII wieku. W XX wieku trening kettlebells stosowany był w radzieckiej armii. Dziś kettlebells po chwili zapomnienia powracają i zyskują niesamowitą popularność.

Dzięki temu prostemu przyrządowi za jednym zamachem zbudujesz mięśnie, spalisz tłuszcz, poprawisz siłę, sprawność i wytrzymałość. Kettlebells angażują w ćwiczenia całe ciało. Zapobiegają bólom pleców i poprawiają wady postawy. Ćwiczenia które możesz wykonywać z kettlebells są to w zasadzie wszystkie ćwiczenia które wykonujesz z hantlami. Jednak ze względu na charakterystyczną budowę odważnika zwiększa się ich intensywność.

Najlepsze w tych treningach jest to, że nie musisz iść na siłownię aby zrobić dobry trening.  Możesz trenować dosłownie wszędzie, w domu, w parku czy nawet w kuchni (tak tak to właśnie moja obecna „sala treningowa”). Nie potrzebne Ci żadne dodatkowe sprzęty np. ławeczka. Wystarczą odważniki, one zastąpią wszystko. Trening z kettlebells jest szybki i sprawia frajdę, co jest jedną z przyczyn dla których będziesz się go trzymać.

Jak zacząć?

Przede wszystkim znaleźć doświadczonego trenera, który nauczy nas techniki. Pamiętajcie, technika najważniejsza, nikt przecież nie chce zrobić sobie krzywdy.
Na początek dla kobiet polecam odważniki o wadze 4 - 8kg, dla mężczyzn 8 – 12kg. Wiem, że nie są to ogromne liczby ale spokojnie, na wszystko przyjdzie czas.
Podczas wykonywania ćwiczeń bardzo ważna jest odpowiednia postawa: prosta sylwetka, kolana lekko ugięte, luźno ramiona i bark.
Jak w przypadku wszystkich treningów, nie możemy zapomnieć o rozgrzewce. Bez niej ani rusz. Ale o tym i o wielu innych kwestiach w kolejnych artykułach.

 

Panie mogą zapytać czy jest to dobry trening dla kobiet? Trenuję kettlebells trzy lata i nigdy nie byłam w lepszej formie. Zmieniła się nie tylko moja sylwetka ale i wzrosła pewność siebie. Jeden odważnik umożliwia wykonanie aż kilkudziesięciu różnych ćwiczeń, które skutecznie wyrzeźbią mięśnie ramion, klatki piersiowej i pleców, a także ujędrnią pośladki i wysmuklą uda. Treningi z kettlebells nie zrobią z kobiet ogromnego Hulka ;) Nie bójcie się ciężarów! Siła jest sexy!

Do podstawowych ćwiczeń należą Swing oburącz i jednorącz, Clean, Press, Turkish Get Up, Goblet Squat oraz Snatch. W kolejnych artykułach będę „rozkładać” każde z tych ćwiczeń na części pierwsze i zachęcać Was do tej aktywności fizycznej. Zapraszam już za tydzień!

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!