MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Szybko rośnie liczba kobiet rodzących po 45 roku życia. Najwięcej jest ich w Londynie

Fot. Getty images.

Dodano: 25.09.2016

W ciągu sześciu lat o 1/3 wzrosła liczba kobiet, które decydują się na urodzenie dziecka po 45 roku życia. Jednocześnie o połowę spadła liczba rodzących nastolatek. Choć są tutaj duże różnice regionalne.

Szczególnie dobrze widać to w Londynie, gdzie takich matek jest najwięcej. Stolica ma jednocześnie najniższy odsetek rodzących nastolatek i największy odsetek dojrzałych kobiet, które decydują się na urodzenie dziecka. Statystyka jest najwyższa w Hackney, Westminster, Lambeth i Brent. W tym pierwszym zarejestrowano 4,4 dziecka na tysiąc kobiet po 45 roku życia. Sześć lat temu ta liczba wynosiła 2. Z kolei w Westminster było to 4,3 dziecka, nieco mniej niż w poprzednim badaniu.

Jeszcze w 2009 roku kobiety po 45 roku życia urodziły w Wielkiej Brytanii 1578 dzieci. W ubiegłym roku takich dzieciaków było już 2119. Liczba urodzonych przez nastolatki spadła za to z 11135 do 5788. W statystykach widać duże różnice regionalne. Podczas, gdy w stolicy rodzi coraz mniej nastolatek, a coraz więcej dojrzałych kobiet, na północnym-wschodzie kraju jest na odwrót.

- Wiemy, że płodność zaczyna się stopniowo obniżać, kiedy kobiety zbliżają się do 30 roku życia. Proces gwałtownie przyspiesza w okolicach 35 roku życia. Oprócz tego, że więcej czasu zajmuje zajście w ciążę, późniejsze macierzyństwo wiąże się z większym ryzykiem poronienia, trudniejszym porodem i koniecznością medycznej interwencji w jego trakcie – komentował prof. Adam Belman, szef British Fertility Society.

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • ~Grazyna: Rosnie rowniez liczba zbrodbni i adopcji w tym wieku. Angielki przoduja. Dzieci rodzi sie juz teraz wczesniej. Nauka ma doswiadczenie. Najlepiek ok 24 roku zycia. Zdarza sie jednak, ze po 40 w leczonej nieplodnosci dziecko przychodzi na swiat pozniej albo wcale. Nie nalezy jednak tak pozno podejmowac decyzji i czekac na ostatnia chwile.

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!