MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Czy w Hyde Parku stanie pomnik polskich lotników?

Dodano: 22.09.2016

Książę Jan Żyliński wezwał rząd, by ten wsparł kampanię, której celem jest postawienie w Hyde Parku pomnika poświęconego polskim pilotom, którzy walczyli w Bitwie o Anglię. Teraz sprawa przebiła się do londyńskich mediów.

Na pomniku ma znaleźć się Spitfire przelatujący przez husarskie skrzydła. Całość ma mieć 100 stóp wysokości. Temat pojawił się już w brytyjskich mediach. Pisze o nim m.in. londyński Standard.

- Po ostatnich anty-polskich przestępstwach z nienawiści, m.in. grafitti namalowanym na murze ośrodka społecznego w Hammersmith, książę powiedział, że wsparcie finansowe rządu dla tego projektu było by wyrazem solidarności pomiędzy dwoma krajami – pisze „Standard”.

Plan budowy pomnika zrodził się w RAF w Mayfair. Mają one wsparcie Lorda Tebbita oraz posła Daniela Kawczyńskiego. Standard cytuje też księcia Żylińskiego, który podkreśla, że „współczynnik zestrzeleń pilotów polskich był cztery razy wyższy niż brytyjskich”. - Jak powiedział Norman Tebbit bez polskich pilotów, Bitwa o Anglię była by przegrana. Polscy chłopcy nie znali strachu, byli nie do zatrzymania, ich duch zarażał cały RAF – mówił książę.

Koszt kampanii to 2 miliony funtów. Książę zapowiada, że jeżeli rząd nie zdecyduje się sięgnąć do kieszeni, zorganizuje w Londynie zbiórkę.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • ~Alex: Przeciez juz jest jeden pomnik lotnikow,wystarczy Polish Memorial
  • ~Rob Bob: Ciekawe skad Getty Images ma zdjecie pomnika ktorego jeszcze nie ma .
  • ~Rafał: Brawo! Wkońcu ktoś myślący logicznie. Anglicy powinni teraz finansować pro polskie kampanie za to jak nas opluli w trakcie kampanii o brexit i jak tragiczne skutki to oplówanie przyniosło. Powinna być to forma rekompensaty dla Polaków i wyraz dobrej woli z ich strony.
  • ~Bożena: Nareszcie jest wspaniały pomysł , może nareszcie nieświadomi Anglicy dowiedzą się kto ich wyzealal i przestaną nas tak nienawidzić

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!