MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Powiedział Polce "wracaj do swojego kraju". Sąd nie dopatrzył się przestępstwa

fot. Getty Images

Dodano: 06.09.2016

Właściciel baru w Sunderland 41-letni Sean Maddison powiedział Polce, żeby "wracała do swojego kraju". Sąd uznał jednak, że słowa nie były motywowane rasowymi uprzedzeniami i uniewinnił Brytyjczyka.

Wspomniane wyżej słowa padły 6 marca bieżącego roku, podczas jednej z wielu kłótni pomiędzy Maddisonem, a Karoliną Ornak. Rodzice Polki są właścicielami sklepu, który znajduje się zaraz obok baru odpowiadającego przed sądem.

Sąsiedzi nie potrafili się porozumieć w sprawie drogi prowadzącej do obu posesji. Polacy kupili kawałek ziemi od właściciela nieruchomości, w której znajduje się bar i zamknęli do niego dostęp. 41-latek nie mógł przyzwyczaić się do nowych porządków i zlikwidowania dodatkowej drogi ewakuacyjnej, co często prowadziło do kłótni. Doliwy do ognia dolewały oskarżenia ze strony Polaków o podrzucanie śmieci do ich koszy.

Podczas rozprawy Maddison przyznał, że "wracaj do swojego kraju" było uwagą rzuconą w złości, ale nie miała ona ksenofobicznego podtekstu.

- Zatrudniam Polaków, Graków, Hiszpanów. Gdybym był rasistą nie robiłbym tego. Chodziło mi o to, że jeżeli nie akceptuje zasad, które tutaj panują, to niech wraca do siebie. To samo powiedziałbym Anglikowi "Jeżeli nie podoba ci się tutaj, idź gdzie indziej, gdzie reguły będą ci odpowiadać - tłumaczył się przed sądem.

Karolina Osmak tłumaczyła, że poczuła się obrażona słowami włąściciela baru. - Działamy na rzecz tego kraju, płacimy podatki. Otworzyliśmy tutaj biznes. Nie widzę w jaki sposób mam mieć mniej praw do mieszkania tutaj, niż rodowity Brytyjczyk.

Sąd w orzeczeniu przyznał, że spór nie dotyczy tego, czy wspomniane słowa padły, a jedynie kontekstu w jakim zostały wypowiedziane. Po wysłuchaniu obu stron przyznał rację Maddisonowi i uznał, że wyjaśnienie motywacji, jaka za nim stała wydaje się racjonalne. Jednocześnie odrzucił roszczenie Polaków i uznał 41-latka za niewinnego.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • ~Karol: Dlaczego wszyscy powtarzają blędne sformułowanie "rasowe uprzedzenia" ?! Przeciez Anglicy (rdzenni Brytyjczycy) i Polacy są tej samej rasy-białej! To nie jest konfilkt rasowy do cholery, tylko jesli już to narodowościowy, bo nie kolor skóry ma tutaj znaczenie, a narodowość! Ile trzeba czasu, zeby w koncu tą prostą różnicę pojąć i przestać czytać o "rasiźmie"?

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!