MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Był uważany za jednego z gorszych pracodawców, teraz kończy ze "śmieciówkami" i daje podwyżki

fot. Getty Images

Dodano: 06.09.2016

Toczące się śledztwa na temat warunków pracy w magazynach firmy, oraz konieczność składania zeznań przed parlamentarną komisją skłoniły właściciela sieci handlowej Sports Direct do zmiany części warunków dla zatrudnionej załogi. Należeć do nich będą nowe kontrakty gwarantujące minimalną liczbę godzin oraz podwyżki.

O warunkach pracy w Sports Direct zrobiło się głośno po nagłośnieniu historii Polki, która musiała urodzić dziecko w toalecie, bo zabroniono jej wyjść z pracy. Wtedy na jaw zaczęły powoli wychodzić kolejne nieprawidłowości, takie jak: "sześć nieobecności w ciągu pół roku powoduje zwolnienie z pracy", minutowe spóźnienie oznacza ucięcie pensji godzinowej o 25 procent, czy mobbing ze strony kadry kierowniczej.

Odpowiadający przed parlamentarną komisją właściciel firmy Mike Ashley zasłaniał się niewiedzą. - Nie jestem Świętym Mikołajem i nie mówię, że uczyniłem świat wspaniałym - tłumaczył posłom. Jednak skoro nie wiedział o nieprawidłowościach, to gdy już o nich wie jest zobowiązany do ich usunięcia. I właśnie to ogłosił.

Podstawową zmianą jest wycofanie się z umów, które nie gwarantują godzin pracy, na rzecz tych, które oferują co najmniej 12 godzin tygodniowo. Płaca ma natomiast być wyższa niż ustawowa pensja minimalna. Zaznaczono jednak, że te warunki nie będą dotyczyły umów zawieranych za pośrednictwem agencji pracy, a tych w Sports Direct jest sporo.

Firma zapowiada również odejście od zasady "sześciu nieobecności skutkujących zwolnieniem", co zalecał zewnętrzny audyt.

Dużo zmieni się również w zakresie zarządzania pracownikami. Znacznie powiększy się dział HR w Shirebrook a na miejscu zatrudniona zostanie również pełnoetatowa pielęgniarka. Firmy wprowadzi też ocenę w systemie "360 stopni" oznaczającą, że nie tylko pracownicy będą oceniani przez menadżerów, ale również kadra kierownicza przez podwładnych.

Zmiany mają być wprowadzone możliwie szybko, właściciel firmy prosi jednak o wyrozumiałość i podkreśla, że nie wszystko uda się wdrożyć od razu.

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!