MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

"Nowa waluta" w więzieniach zastąpiła papierosy

fot. Getty Images

Dodano: 23.08.2016

Płaci się nią za różne usługi, wyręczenie od robienia prania, czy posłanie łóżka. Służy jako żetony do gry w pokera, a także wymienia się ją na inne dobra. Więzienną walutą przez lata były papierosy, ale jak wskazują najnowsze badania, w amerykańskich więzieniach niedawno się to zmieniło. Obecnie króluje tam - noodle.

W Polsce znane jako "zupki chińskie" dania gotowe po zalaniu wrzątkiem zyskują wielką popularność wśród osadzonych w USA. Przyczyną takiego stanu rzeczy są fatalne warunki panujące w więzieniach, które nie podlegają władzom, tylko są prywatnymi przedsiębiorstwami.

Najmocniej pogorszenie warunków jest widoczne na przykładzie jedzenia. O jakości posiłków najlepiej świadczy fakt, że noodle są tam traktowane jako frykas.

- W całym kraju widzimy cięcia kosztów i optymalizacje wydatków przez zarządców więzień. Odbija się to na "wewnętrznej gospodarce" placówek. Więźniowie są tak niezadowoleni z jakości i ilości jedzenia w więzieniach, że tanie, smaczne i bogate w kalorie pożywienie stało się tak cenne, że stało się powszechnie akceptowalną walutą - mówi Michael Gibson-Light, autor badań, które zostaną przedstawione na dorocznym sympozjum amerykańskich socjologów.

Autor badań jest zaskoczony wynikami swojej pracy. Coś takiego, jak "więzienna waluta" rzadko się zmienia. W Stanach Zjednoczonych najstarsze wzmianki o papierosach, jako powszechnym środku płatniczym, pochodzą z czasów Wojny Secesyjnej w II połowie XIX wieku.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!