MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Brytyjczycy zbierają pieniądze, by „powstrzymać Brexit i ukarać polityków, którzy ich okłamali”

fot. YouTube / Getty

Dodano: 18.07.2016

Brytyjczycy zorganizowali zbiórkę pieniędzy, której celem jest walka o zatrzymanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz ukaranie polityków „nakłaniających kłamstwami do Brexitu”. Na koncie akcji jest już ponad 50 tys. funtów – a wpłat wciąż przybywa.

Zdaniem pomysłodawcy zbiórki, Marcusa J. Balla z Norwich, kampania polityczna, która nakłoniła miliony Brytyjczyków do głosowania za Brexitem w czerwcowym referendum, była budowana na ignorancji i emocjach, zamiast na liczbach i dowodach.

„Chcemy zebrać minimum 100 tys. funtów. Za te pieniądze zatrudnimy zespół prawników, researcherów i innych ekspertów, którzy zajmą się poprowadzeniem działań prawnych związanych z Brexitem” – wyjaśnia Ball w nagraniu opublikowanym na YouTube.

„Zgromadzony przez nas zespół będzie miał dwa zadania. Pierwsze to ukaranie polityków, którzy kłamstwami nakłaniali nas do Brexitu – i to tak wielu, ilu tylko zdołamy. Zaskarżymy ich o co będziemy w stanie – oszustwa, nadużywanie wpływów, łamanie zasad etyki wynikających z pełnionych urzędów, a nawet podżeganie do nienawiści rasowej. Drugie zadanie – to odwrócenie szkód wywołanych przez oszczerstwa polityków i powstrzymanie Brexitu” – dodaje.

„Brytyjscy obywatele byli zachęcani do głosowania w referendum poprzez różne obietnice. Obietnice, które tuż po opublikowaniu wyników głosowania okazały się kłamstwami. Liderzy polityczni wykorzystali miliony osób do osiągnięcia swoich własnych celów” – tłumaczy Ball. „Zjednoczone Królestwo to nie zabawka dla uprzywilejowanych oszustów-bufonów, którzy mają więcej pieniędzy na koncie niż honoru. Jeśli teraz pociągniemy kłamców do odpowiedzialności, zapobiegniemy podobnym zachowaniom polityków w przyszłości” – podsumowuje.

Pomysłodawca kampanii zapowiada jednocześnie, że jeśli akcja odniesie sukces i politycy „odpowiedzialni” za Brexit staną przed sądem, on sam będzie reprezentował wszystkich, którzy wesprą zbiórkę.

„Nie mogę spokojnie siedzieć i patrzeć, jak Wielka Brytania odrywa się od Europy i rozpada na kawałki przez kampanię zbudowaną na kłamstwach. Musimy czegoś spróbować, a to wydaje się najrozsądniejsza droga” – mówi w nagraniu Brytyjczyk.

Co ważne, akcję można wesprzeć nie tylko finansowo. „Nie musisz wysyłać nam pieniędzy. Poszukujemy także informacji. Może pracujesz na rynku finansowym i wiesz o transakcji, której dokonał jakiś polityk tuż przed głosowaniem 23 czerwca? Może pracujesz w parlamencie i wiesz coś, co i my powinniśmy wiedzieć? Daj nam znać” – apeluje Ball. „Pamiętajcie, to nie tylko zbiórka funduszy. To zbiórka dowodów” – dodaje.

„Borisie Johnsonie, Michaelu Gove i inni – zrobimy wszystko, co w naszej mocy, byście zapłacili za swoje kłamstwa. Nie ujdzie wam to na sucho” – podsumowuje pomysłodawca akcji.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

  • ~Seb: Życze im jak najlepiej. Mnie na szczeście wyzywał w pracy zza pochodzenie. Wrecz przeciwnie dostałem mnustwo propozycji pomocy jak by co. Wszyscy głosowali za pozostaniem zaznacze.
  • ~Modda: Oj !! Radocha juz im przeszla tak wielu popieralo pomysl wystapienia z Uni i ich slowa " nareszcie kraj znow nalezy do nas " Za pozno !! Kazdy obcokrajowiec wiedzial czym to moze sie skonczyc i ze to walka politykow o koryto.
  • ~Eugenio: Niech ta organizacja obejmie swoim działaniem także Polskę!
  • ~Miya: Teraz to odrywanie kraju od Europy a przedtem nie chcialo sie leniom dowiedziec wiecej tylko poszli glosowac nie wiedzac na co glosuja!!!! Zenujace. To tylko w malej czesci wina w/w politykow. Trzeba bylo przed glosowaniem sie orientowac co to oznacza a nie teraz krzyczec ze ktos ich oszukal.Po referendum ksenofobiczne odzywki w pracy znosilam przez 2 tygodnie. Tacy wszyscy byli dumni ze wychodza z Unii. Ale powodzenia zycze.
  • ~MrBysiorek: Jebac lewacko komunistyczna unie euro idiotow.
  • ~Angela: Podajcie namiary na nich proszę
  • ~vee: ??????????????????
  • ~Bożena: No i dobrze , może nareszcie ktoś otworzy oczy tym wszystkim którzy nie zadali sobie trudu,zeby czegokolwiek sie dowiedzieć o brexicie i poszli głosować przeciw ,jak slepe krety

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!