MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Sekretarz ds. Brexitu podał prawdopodobną datę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii

fot. Getty Images

Dodano: 15.07.2016

Powołany na stanowisko Sekretarza Stanu ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davies zasygnalizował datę formalnego "rozwodu". Znany ze swojego sceptycznego nastawienia do Brukseli wieloletni poseł uważa, że już w grudniu 2018 roku kraj znajdzie się poza wspólnotą.

Torys jest zdania, że wyjście będzie szansą dla brytyjskiej gospodarki i ostatecznie wyjdzie jej na dobre. Kluczowe są tylko dwie kwestie - szybko, ale ze spokojem rozwiązać kwestię wyjścia z Unii, a w tym czasie zawrzeć jak najwięcej umów handlowych z państwami na całym świecie.

Nowe umowy

- Oznacza to, że plusy Brexitu będzie można zobaczyć jeszcze przed formalnym wyjściem z Unii, które nastąpi w okolicach grudnia 2018 roku - powiedział w wywiadzie dla ConservativeHome, witryny internetowej zwolenników prawicy. Dodał również, że w ciągu kilku miesięcy opinia publiczna powinna poznać plan działań na najbliższy czas.

Przyznał równocześnie, że rząd powinien wstrzymać się na kilka miesięcy z uruchamianiem procedury z Artykułu 50, co oznaczać będzie początek formalnych negocjacji na temat warunków wyjścia. Zdaniem Daviesa warto poczekać właśnie dlatego, żeby równolegle podpisać umowy o wolnym handlu z konkurentami Unii. Negocjacje powinny zostać rozpoczęte jak najszybciej, bo potrwają zapewne między 12 a 24 miesiącami. Czyli mniej więcej tyle ile negocjacje "brexitowe".

Londyński Evening Standard, który jako pierwszy opisał sprawę, podkreśla jednak, że artykuł został napisany dla ConservativeHome jeszcze przed dymisją Davida Camerona i nominacją Daviesa na Sekretarza. Są to więc jego prywatne poglądy, które mogą, ale nie muszą, być podzielane przez Theresę May.

Inne możliwości

Nieco innego zdania jest nowy minister finansów Philip Hammond. Kilka dni zasugerował w wywiadzie dla radia BBC , że cały proces potrwa około 6 lat.

- Najważniejsze jest teraz nie to, kiedy formalnie nastąpi wyjście z Unii, ale na jakich warunkach to zrobimy - stwierdził minister, dodając, że - powinniśmy prowadzić negocjacje pamiętając cały czas, że jesteśmy bliskimi sąsiadami i partnerami handlowymi.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • ~Tomek: nikt nie podpisze zadnej umowy z firmą z anglii przed wyjściem z EU hehehe

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!