MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Teraz to Brytyjczycy starają się o polskie obywatelstwo. Wzrost o 10 tys. procent

fot. Getty Images

Dodano: 11.07.2016

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej przyznała, że w ostatnim czasie Brytyjczycy zaczęli się mocno interesować możliwością uzyskania polskiego obywatelstwa.

Dotychczas to Polacy, którzy mieli w swoich rodzinach obywateli Wielkiej Brytanii, chętniej korzystali z przywileju prostszej procedury otrzymania obywatelstwa. Po głosowaniu w sprawie Brexitu role się jednak odwróciły.

- Otrzymaliśmy bardzo dużo telefonów i maili od ludzi, którzy interesują się, w jaki sposób można zdobyć polski paszport - przyznaje rzeczniczka ambasady.

Podając bardziej szczegółowe wartości, od czasu referendum, czyli od końca czerwca, do ambasady przyszło 280 emaili i około 700 telefonów. Gdy wszyscy na Wyspach byli spokojni o wynik referendum, zaledwie 10 osób w miesiącu starało się dowiedzieć więcej na temat możliwości otrzymania obywatelstwa. Oznacza to, że liczba wniosków wzrosła o 10 tys. procent.

Według polskiego prawa, obywatelstwo automatycznie przysługuje osobom, które mają polskiego rodzica, bądź jednego z dziadków. W przypadku ślubu z obcokrajowcem, obywatelstwo nie jest przyznawane natychmiast, choć jest to okoliczność sprzyjająca.

Polska nie jest jedynym krajem, który spotkał się ze sporym zainteresowaniem Brytyjczyków. Kilka dni temu irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że "po Brexicie" ich ambasady i konsulaty cieszą się bardzo dużą popularnością wśród Wyspiarzy.

Rezydentura w UK? Zobacz, jakie to proste!

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • ~Sam: Lepiej o niemiecki niech sie staraja bo to oni bede w polsce urzedowac.
  • ~Mariusz: Oby tylko ciapatym nie dawali obywatelstwa.
  • ~Kolel: o 10 tys. procent ???????????
  • ~Marzena: O!, dzieki za przypomnienie. Zapomnialam, ze mam odebrac swoj POLSKI passport w Ambassdzie POLSKIEJ. Dzieki.

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!