MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Walka o władzę w Partii Pracy. Jest kolejny kandydat

fot. Getty Images

Dodano: 11.07.2016

Laburzystowska deputowana Angela Eagle ogłosiła w poniedziałek, że będzie się ubiegała o przywództwo w Partii Pracy. Wyraziła opinię, że pod przewodnictwem obecnego szefa Jeremy'ego Corbyna laburzyści nie zdołają pokonać rządzącej Partii Konserwatywnej.

"Jeremy Corbyn nie jest w stanie zapewnić przywództwa, którego ta partia potrzebuje. Wierzę, że ja mogę to zrobić" - powiedziała Eagle zgłaszając swą kandydaturę.

W końcu czerwca posłowie Partii Pracy wyrazili wotum nieufności Corbynowi, co jednak nie było wiążące. Corbyn odmówił ustąpienia ze stanowiska przewodniczącego. Podkreślił, że pomimo przegranej nie poda się do dymisji i będzie kandydował ponownie, jeśli jego partia zdecyduje się na przyspieszone wybory przywódcy.

Dymisji domaga się od Corbyna coraz więcej posłów Partii Pracy. Zarzucają mu m.in., że przed referendum w sprawie Brexitu nie uśmierzył związanych z UE obaw wśród wyborców tradycyjnie głosujących na laburzystów, a w referendalną kampanię włączył się późno i za mało się w niej udzielał. Corbyn w swoich wystąpieniach wielokrotnie podkreślał własny sceptycyzm wobec Unii Europejskiej, a swoje poparcie dla dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii określał jako "siedem na dziesięć".

W pierwszych dniach po referendum z 23 czerwca kilkunastu członków gabinetu cieni zrezygnowało ze stanowisk, podkreślając, że stracili nadzieję na sukces partii pod wodzą Corbyna.

Eagle mówiła w poniedziałek, że po referendum ws. Brexitu kraj jest podzielony i panuje atmosfera niepewności. Podkreśliła, że "to, jak odpowiemy na Brexit, ukształtuje przyszłość na pokolenia".

Zgodnie z obowiązującymi procedurami nowe wybory przewodniczącego można zorganizować, gdy dowolny kontrkandydat przedstawi poparcie co najmniej 50 z 232 posłów ugrupowania. Wśród potencjalnych następców wymienia się m.in. dotychczasowego zastępcę Corbyna, Toma Watsona, i Angelę Eagle, która do niedawna piastowała w gabinecie cieni funkcję minister ds. biznesu.(PAP)

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!