MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Jak ubiegać się Kartę Rezydenta lub brytyjskie obywatelstwo?

Dodano: 06.07.2016

Każdy, kto planuje dłuższy pobyt na Wyspach albo myśli o przeniesieniu się tutaj na stałe, powinien zabezpieczyć swoją przyszłość. Każdy, kto przyjechał z jednego z krajów Unii Europejskiej może tu legalnie przebywać i pracować, nie musi posiadać wizy, wystarczy paszport lub dowód osobisty. Co jeszcze można zrobić, by w Wielkiej Brytanii żyło nam się lepiej i wygodniej? Tutejsze prawa imigracyjne mimo przeprowadzonego referendum nie zmienią się w najbliższym okresie. Warto jednak wiedzieć, jakie z tego tytułu mamy aktualnie prawa i obowiązki.

Nie trzeba czuć się Brytyjczykiem, żeby nim zostać. Z punktu widzenia lokalnego prawa ważniejsze są: staż pobytu obcokrajowca w kraju, jego zrozumienie dla tutejszego prawa i kultury. Polski obywatel, który np. chce otrzymać brytyjski paszport musi najpierw złożyć w Home Office właściwy wniosek o obywatelstwo. Jego formularz dostępny jest na stronie domowej urzędu. W dołączonym do niego przewodniku opisano wszystkie niezbędne warunki do uzyskania obywatelstwa. Znajduje się tam na przykład informacja, że obywatele państw Unii Europejskiej mogą składać aplikacje dopiero po upływie sześciu lat legalnej pracy na Wyspach, mimo rozpowszechnionego przekonania, że wystarczy pięć lat. Po otrzymaniu rezydentury stałej  musimy odczekać kolejne dwanaście miesięcy. Przez ten czas „ważnieje” status rezydenta stałego. Dlaczego jest to takie istotne?

Karta Rezydenta

W kontekście otrzymania obywatelstwa przed 12 listopada 2015 roku tzw. rezydentura stała obowiązywała jedynie w stosunku do przybyszów spoza Unii Europejskiej. Jednak obecnie WSZYSCY chcący uzyskać brytyjskie obywatelstwo MUSZĄ OBOWIĄZKOWO uzyskać Kartę Rezydenta, poświadczającą stałą rezydenturę.

I tu uwaga! Mimo tego, iż po minimum 5 latach (legalnego) pobytu na Wyspach nabywamy prawa rezydenta to jednak nie wystarczy, aby mieć udokumentowaną rezydenturę. W staraniach o brytyjskie obywatelstwo musimy posiadać właśnie tzw. Kartę Rezydenta (na papierze), wystawianą przez Home Office, a która jest formalnym potwierdzeniem naszych praw.

Co nam daje posiadanie Karty Rezydenta?

W dużym skrócie – oprócz wspomnianego potwierdzenia posiadanych przez nas praw, bezpieczeństwo, większe prawa obywatelskie.
Prawo emigracyjne zmieniało się na Wyspach wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat.

Zmiany

Trzeba jednak wiedzieć, że samo uzyskanie obywatelstwa jest coraz bardziej kosztowne. Od 18 marca wzrosła opłata aplikacji o obywatelstwo brytyjskie. Dla osób dorosłych kwota ta dotychczas wynosiła £1005, a od wspomnianej powyżej daty będzie ona już wynosiła £1236. Z kolei opłata wniosków dla dziecka wzrasta z £749 do £986. Należy w tym miejscu dodać, iż do niedawna można było uzyskać zniżkę dla dwójki dzieci lub aplikujących małżeństw, obecnie jednak tego typu zniżek już nie ma.

Ważną zmianą dla osób chcących uzyskać brytyjskie obywatelstwo jest to, że obowiązkowa do niedawna w procesie aplikacyjnym znajomość języka angielskiego na poziomie ESOL Entry 3 obecnie nie jest już wymagana, w zamian wymagany jest z kolei zdany egzamin Grade 5 GESE z Trinity College London lub IELTS Cambridge na poziomie minimum 4.0.

Wciąż wymagane jest także zdanie drugiego egzaminu z wiedzy o historii i społeczeństwie brytyjskim – „Life in the UK”.

Pomoc

Jeśli zatem jesteśmy już zdecydowani ubiegać się o Kartę Rezydenta lub brytyjskie obywatelstwo, aczkolwiek nie jesteśmy pewni, czy wszystkie posiadane przez nas dokumenty są ku temu wystarczające, już teraz możemy poprosić o poradę w sprawdzonym biurze doradztwa imigracyjnego. Im wcześniej się zgłosimy, tym lepiej i skuteczniej będzie nam uzyskać brakujące dokumenty. Jak bowiem twierdzą specjaliści z firmy Sara-Int, ilość chętnych stale wzrasta, a okres oczekiwania na odpowiedź urzędu może wydłużyć się nawet do roku! Czas oczekiwania na potwierdzenie statusu rezydenta stałego oraz wydanie decyzji w tej chwili wynosi około 2 miesięcy. Zatem – nie ma co zwlekać!

Specjaliści w firmie Sara-Int pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 pod numerem 02088463606. Nie zwlekaj, zadzwoń!

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • ~emigrant: Ręce mi opadają jak widzę że jeden od drugiego to jeszcze lepszy adwokat Jeżeli nie wiesz jak interpretować poszczególne przepisy i wytyczne w sprawie rezydentur i uzyskania obywatelstwa UK to zwróć się z pytaniem do Home Office. Tyle w ostatnim czasie mówi się o zmianach dotyczące tzw rezydentur jakie wprowadzą po opuszczeniu UE a wy nadal powielacie pytania, swoje niepewności. Wystarczy na bieżąco śledzić informacje jakie podaje Rząd Brytyjski Oczywiście większość jak zwykle musi dopatrywać się oszustw i snuć teorie spiskowe
  • ~raf: PSZYGOTOWAC - dostaniesz paszport bo polskim jezykiem nie potrafisz sie juz poslugiwac :-)
  • ~Betty De Nis: Ludzie proszę Was nie wierzcie w w bzdury ...nie ma czegoś takiego jak stała rezydentura.....to jest wyłudzanie pieniędzy.Wiem o czym piszę ponieważ sama wysyłałam dokumenty o stałą rezydenturę do UK.Visas and Immigration-mieszkam w W.Brytani od 2000roku....odesłano mi moje dokumenty i odpisali ,że przez zasiedzenie przysługuje mi z Urzędu permanent residence i to wszystko...a za tem nic nie trzeba wysyłać
  • ~andrzej baran: Dzien dobry. pisze do pani wsprawie ubiegania sie o karte Rezydenta jestem w angli juz 11-cie lat a corka 7-em lat co musze pierw zrobic i jakie dokumenty pszygotowac sobie. Corka jeszcze sie uczy ja pracuje w fabryce na kontrakcie prosz o porade. Dziekuje

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!