MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii

Dodano: 01.03.2016

Coraz więcej naszych rodaków przeprowadza się na stałe do Anglii. Zmiana adresu ciągnie za sobą dużo formalności i praktycznych trudności, w których gąszczu łatwo się pogubić.

Czas po przyjeździe do nowego kraju jest bardzo intensywny – trzeba odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Inny jest język, prawo i normy kulturowe. Od momentu podjęcia decyzji o wyjeździe do chwili samego wyjazdu jest parę spraw, nad którymi warto się skupić.

Jeśli przenosimy się na Wyspy całą rodziną, warto zrobić to na raty. Najlepiej, jeśli pierwszy pójedzie ojciec i „przygotuje grunt". Znajdzie pracę, wynajmie mieszkanie.

Przed wyjazdem dobrze jest odłożyc gotówkę, która wystarczy nam na conamniej miesiąc życia w Anglii. Dodatkowe pieniądze przydadzą się do wynajęcia mieszkania, czyli wpłata depozytu który najczęsciej wynosi koszt miesięcznego wynajmu. W razie problemów finansowych należy pamiętać, że polscy obywatele zaraz po przyjeździe nie są uprawnieni do zasiłków socjalnych.

Do wyboru kilkaset firm transportowych, które zorganizują nam przeprowadzkę i przewiozą wszystko: od kilku paczek z bibelotami, po całe tiry załadowane dobytkiem. Do tego niektóre z nich oferują pakowanie i pomoc w rozładunku. Wybierając firmę warto znaleźć taką, która ma ubezpieczenie od wypadku, pożaru itp.

Większość pracodawców, zapewnia stałe lub tymczasowe lokum zgodne z wcześniejszymi uzgodnieniami co jest wielkim ułatwieniem w pierwszym okresie pobytu na terenie Wielkiej Brytanii. Jeśli mamy rodzinę lub przyjaciół u których masz możliwość się zatrzymać, to także niezłe rozwiązanie. Tym bardziej iż ceny za tygodniowy wynajem kształtują się pomiędzy 70 – 180, zależnie od danej lokalizacji.

National Insurance Number (NIN)

W chwili przyjazdu do Wielkiej Brytanii, należy w pierwszej kolejności ubiegać się o National Insurance Number (NIN). Jest to numer ubezpieczenia społecznego, który jest odpowiednikiem połączenia polskiego NIP-u i PESEL-u. Posiadanie National Insurance Number (NIN) jest bardzo często wymogiem stawianym przez przyszłych pracodawców, jednak równie często można się o niego ubiegać w chwili rozpoczęcia pracy. Najprościej uzyskamy go poprzez kontakt telefoniczny z Job Centre Plus lub zgłoszenie się osobiście na terenie miejsca snaszego zamieszkania.

Aby uzyskać NIN urzędnicy muszą sprawdzić zgodność podanych informacji uzyskanych od nas podczas pierwszego kontaktu (osobistego w placówce Job Centre Plus bądź telefonicznego). Dlatego spotkanie z jednym z nich jest konieczne. W czasie spotkania urzędnik wypyta nas o wszelkie detale związane z pobytem w Anglii.

Podczas spotkania nalezy posiadać następujące dokumenty:

   - ważny paszport

   - dowód osobisty

   - pełny akt urodzenia lub przysposobienia

   - pełny akt małżeństwa

Jeśli spotkanie przebiegnie pomyślnie w okresie 4 tygodni powininiśmy otrzymać drogą pocztową list zawierający nasz numer (NIN).

Konto w banku

Po przyjeździe, gdy mamy już stały adres (może być to mieszkanie wynajmowane), musimy udać się do banku otworzyć konto. Większość banków wymaga jednak okazania rachunku na nasze nazwisko z aktualnym adresem – warto więc tuż po przyjeździe zadbać, by comiesięczny kwit za telefon, Internet czy prąd był wystawiany na nasze nazwisko. Zwykle wystarczy telefon do dostawcy usługi lub krótka wizyta w oddziale. Posiadanie konta jest bardzo ważne, ze względu na wymóg dla pracodawców aby pensje były przekazywane przelewem na indywidualne konta pracowników. Istnieje wiele oddziałów z których możemy wybrać dla siebie właściwy. Po wyborze należy udać się do najbliższej siedziby, nie zapominając o dokumentach potwierdzających naszą tożsamość (np. paszport, dowód osobisty, prawo jazdy). W Wielkiej Brytanii mamy możliwość dokonania wyboru między kontem bieżącym i oszczędnościowym. Istniejąca bankowość internetowa bardzo ułatwia dokonywanie bieżących płatności.

Prawo jazdy

Po przeprowadzce mamy też prawo wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie, choć możemy też legalnie jeździć na tym wydanym w ojczyźnie. Wielu Polaków decyduje się jednak na zamianę – dzięki temu uzyskują uznawany wszędzie dokument, potwierdzający ich adres. Pomaga to właśnie w wynajęciu mieszkania czy np. wzięciu kredytu.

Aby wymienić prawo jazdy wystarczy wypełnić formularz D1, który można znaleźć na każdej poczcie, i wysłać go ze zdjęciem paszportowym, dotychczasowym prawem jazdy, paszportem i potwierdzeniem wpłaty 50 funtów do Royal Mail Special Delivery na adres: DVLA, Swansea, SA99 1BT. Po około dwóch tygodniach powinniśmy dostać pocztą nowy dokument i paszport.

Dopełnienie formalności w Polsce

Jest jeszcze kilka formalności, które musimy załatwić w Polsce. Żeby otrzymywać listy, w najbliższym urzędzie pocztowym musimy zgłosić nowy, brytyjski adres lub adres krewnych w Polsce, do których ma trafiać nasza korespondencja. Listy będą automatycznie przekierowywane. W przypadku brytyjskiego adresu będą one jednak wracały do nadawców, którzy nie nakleili na kopertę wystarczającej liczby znaczków. Upewnijmy się więc, że znają oni nasz nowy adres.  Warto przy okazji – o ile to możliwe – zrezygnować z usług telefonicznych. W przeciwnym razie mimo, że nie korzystamy z polskiego telefonu, mogą do nas co miesiąc przychodzić rachunki. Tak samo jest z Internetem, kablówką itp. Dobrze też podać informację o nowym adresie w naszym banku. Zastanówmy się przy tym, czy warto „trzymać” otwarte polskie konto – jeśli opłaty za jego prowadzenie są wysokie, po powrocie może okazać się, że mamy debet. Oczywiście rezygnacja z tych usług nie jest konieczna jeśli, mimo pobytu w Wielkiej Brytanii, będziemy nadal z nich korzystać.

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!