MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Elżbieta II w szkockim parlamencie o czasach "obfitujących w wyzwania"

Fot. Getty images.

Dodano: 03.07.2016

Brytyjska królowa Elżbieta II, otwierając w sobotę w Edynburgu inauguracyjne posiedzenie nowo wybranego szkockiego parlamentu, podkreśliła znaczenie zachowania "spokoju" w świecie pełnym "wyzwań" .

Świat jest "coraz bardziej złożony i stawia coraz trudniejsze wyzwania", a wydarzenia następują po sobie z "nadzwyczajną szybkością" - powiedziała 90-letnia monarchini.

Inauguracja parlamentu wypadła kilka dni po tym, jak Brytyjczycy głosując w sprawie Brexitu opowiedzieli się za wyjściem W. Brytanii z Unii Europejskiej, co doprowadziło do zapowiedzi ustąpienia premiera Davida Camerona.

Królowa, której na sesji parlamentu towarzyszyła szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon, powiedziała, że obecne czasy niosą ze sobą "nadzieję".

"Niewątpliwie wszyscy żyjemy i pracujemy w świecie coraz bardziej skomplikowanym i stawiającym coraz wyższe wymagania, w którym wydarzenia i procesy przebiegają z nadzwyczajną szybkością, a zachowanie spokoju i równowagi może niekiedy przychodzić z trudnością" - przyznała głowa państwa brytyjskiego.

Królowa zachęcała także do "oceniania wydarzeń ze spokojem", który pozwala jak najtrafniej wyważać "wyzwania i możliwości".

Wystąpienie Elżbiety II nastąpiło po tym jak Szkocja opowiedziała się za pozostaniem w Unii Europejskiej, mimo że Zjednoczone Królestwo głosowało za wyjściem z UE.

Sturgeon zapowiedziała w swym przemówieniu na forum parlamentu, że uczyni wszystko co w jej mocy, aby bronić interesów Szkocji w UE i nie wykluczyła możliwości rozpisania nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, po tym jak w 2014 roku Szkoci odrzucili ideę odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa.

Podkreśliła, że członkowie szkockiego parlamentu powinni "wykazać odwagę i determinację", aby pomóc Szkotom.

"Nasz zbiorowy obowiązek wobec narodu szkockiego polega na tym, że nie powinniśmy cofać się przede podjęciem żadnego z wyzwań, przed którymi stajemy, niezależnie od tego jak bardzo trudne mogą się okazać" - deklarowała z mocą pani Sturgeon.

Znana jako zwolenniczka niepodległości Szkocji podkreśliła, iż obowiązkiem parlamentu jest nie dopuścić do "osłabienia naszej pozycji w świecie", co zostało odebrane jako oczywista aluzja do związków Szkocji z Unią Europejską.

Dziś z okazji inauguracji parlamentu "postanawiamy z nadzieją pracować niestrudzenie dla dobra wszystkich Szkotów i czyniąc to wzmocnić nasz udział w silniejszej Europie" - deklarowała Nicola Sturgeon. (PAP)

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!