On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Zdecydowały karne. Polacy grają dalej!!!

Dodano: 25.06.2016

Polacy pokonali Szwajcarię 5:4 w rzutach karnych i przeszli do ćwierćfinałów Mistrzostw Europy we Francji.

Pierwsze 90 minut zakończyło się remisem 1:1. W dogrywce nie padły żadne bramki, choć to Szwajcarzy przeważali i dwukrotnie poważnie zagrozili bramce Fabiańskiego.

Pierwszą bramkę, podobnie jak w poprzednim meczu z Ukrainą zdobył Jakub Błaszczykowski w 39 minucie. Wyrównał w 82 minucie Xherdan Shaqiri, który efektownym strzałem z przewrotki pokonał Łukasza Fabiańskiego.

Polacy znacznie lepiej radzili sobie w pierwszej połowie. Byli wtedy drużyną częściej atakującą przez co pierwsza bramka nie była zaskoczeniem. Szwajcarzy przejęli inicjatywę w drugiej połowie. W całym meczu znacznie częściej byli przy piłce, a Polacy mogą tylko szczęściu zawdzięczać, że nie przegrali tego meczu, ponieważ raz ratowała nas poprzeczka.

Widać też było, że Biało-Czerwoni mieli dwa dni mniej na regenerację.

Składy obu drużyn

Szwajcaria: 1-Yann Sommer - 2-Stephan Lichtsteiner, 22-Fabian Schaer, 20-Johan Djourou, 13-Ricardo Rodriguez - 23-Xherdan Shaqiri, 11-Valon Behrami, 15-Blerim Dzemaili, 10-Granit Xhaka, 18-Admir Mehmedi - 9-Haris Seferovic.

Polska: 22-Łukasz Fabiański - 20-Łukasz Piszczek, 15-Kamil Glik, 2-Michał Pazdan, 3-Artur Jędrzejczyk - 16-Jakub Błaszczykowski, 10-Grzegorz Krychowiak, 5-Krzysztof Mączyński, 11-Kamil Grosicki - 7-Arkadiusz Milik, 9-Robert Lewandowski.

Sędzia: Mark Clattenburg (Anglia).

Spotkanie minuta po minucie

1' - doskonała okazja dla Polski; błędu Szwajcarów przy wyprowadzaniu piłki nie wykorzystał Arkadiusz Milik, który z 16 metrów nie trafił do niemal pustej bramki

6' - dośrodkowanie Kamila Grosickiego, ale Milik główkował prosto w ręce bramkarza

10' - akcja Szwajcarów, po której Blerim Dzemaili strzelił w boczną siatkę

13' - Stephan Lichtsteiner próbował dośrodkować, ale świetnie interweniował Michał Pazdan

18' - rzut rożny dla Polski, po krótkim rozegraniu Milik uderzył nad poprzeczką, piłka odbiła się jednak jeszcze od jednego ze Szwajcarów; po kolejnym rzucie różnym biało-czerwoni nie stworzyli zagrożenia

23' - rzut rożny dla Szwajcarii; Dzemaili główkował nad poprzeczką

25' - Jakub Błaszczykowski opatrywany za linią boczną; piłkarz trzymał się za bolącą łydkę

26' - niecelny strzał z dystansu Ricardo Rodrigueza

29' - rajd Grosickiego, Fabian Schaer wybija na rzut różny; po chwili dośrodkowanie Milika, ale główka Grzegorza Krychowiaka bardzo niecelna

33' - kontratak Polaków, ale ponownie bardzo dobrą okazję zmarnował Milik

35' - rzut rożny dla Szwajcarii; Schaer główkował prosto w ręce Łukasza Fabiańskiego

39' - BRAMKA DLA POLSKI; odważny rajd Grosickiego, który zagrał piłkę w poprzek pola karnego, przepuścił ją Milik, a Błaszczykowski trafił między nogami interweniującego bramkarza

45+2' - dośrodkowanie Łukasza Piszczka, Grosicki strzelał przewrotką, ale niecelnie

46' - groźna akcja Szwajcarów, po której mają rzut rożny; po dośrodkowaniu Pazdan do spółki z Fabiański zażegnali niebezpieczeństwo

49' - kolejny groźny atak Helwetów, sędzia odgwizdał jednak spalonego

50' - Grosicki znów odważnie wpadł w pole karne, strzał Lewandowskiego obronił Yann Sommer

51' - Xherdan Shaqiri uderzał z okolic linii pola karnego, Fabiański odbił piłkę

53' - dwie groźne akcje Polaków, pierwsza co prawda niezakończona strzałem, ale po chwili strzał Błaszczykowski z trudem zatrzymał Sommer

55' - Schaer ukarany żółta kartką za brutalny faul na Lewandowskim

58' - żółta kartka dla Artura Jędrzejczyka, po chwili zmiana w reprezentacji Szwajcarii; Breel Embolo za Dzemailego

65' - groźne dośrodkowanie w polskie pole karne, ale Fabiański pewnie złapał piłkę

68' - rzut rożny dla Szwajcarii, jednak bez zagrożenia dla polskiej bramki

70' - zmiana w reprezentacji Szwajcarii; Eren Derdiyok za Admira Mehmediego

71' - strzał Piszczka zza pola karnego wysoko nad poprzeczką

73' - piękne uderzenie Rodrigueza z rzutu wolnego efektownie broni Fabiański

77' - zmiana w reprezentacji Szwajcarii; Gelson Fernandes za Valona Behramiego

79' - duże szczęście Polaków, Haris Seferovic trafił w poprzeczkę

81' - dwa rzuty rożne dla Szwajcarii w krótkim odstępie czasu, Polacy wybijają piłkę

82' - BRAMKA DLA SZWAJCARII; prawdopodobnie najpiękniejszy jak do tej pory gol mistrzostw, Shaqiri uderzył przewrotką z linii pola karnego, piłka jeszcze odbiła się od słupka

86' - kolejne dośrodkowanie w polskie pole karne pada łupem Fabiańskiego

88' - rzut rożny dla Polski zakończony niecelnym strzałem Pazdana

90+3' - niecelny strzał Milika z rzutu wolnego

101' - zmiana w reprezentacji Polski; Tomasz Jodłowiec za Krzysztofa Mączyńskiego

105' - zmiana w reprezentacji Polski; Sławomir Peszko za Grosickiego

106' - groźny atak Szwajcarów, ale Seferovic został zablokowany

110' - trzy rzuty rożne dla Szwajcarii w ciągu nieco ponad minuty, po żadnym nie oddali jednak strzału

111' - Pazdan ukarany żółtą kartką

113' - Fabiański ratuje drużynę; instynktownie odbił uderzenie głową z siedmiu metrów niepilnowanego Derdiyoka

116' - rzut rożny dla Szwajcarii, Lewandowski wybija

117' - Johan Djourou ukarany żółtą kartką

118' - znów Derdiyok przed szansą, ale nie uderzył czysto i Fabiański obronił

120' - okazja dla Polski, Piszczek nie doszedł jednak do piłki i Szwajcarzy zażegnali niebezpieczeństwo

Droga do 1/8 finału

Biało-czerwoni awansowali do fazy pucharowej z drugiego miejsca w grupie C. Najpierw pokonali w Nicei Irlandię Północną 1:0, następnie zremisowali w podparyskim Saint-Denis z Niemcami 0:0, a we wtorek wygrali w Marsylii z Ukrainą 1:0.

Szwajcarzy zajęli drugie miejsce w grupie A. Pokonali 1:0 grającą przez większość meczu w dziesiątkę Albanię, a później zanotowali dwa remisy - 1:1 z Rumunią (gol dla rywali z rzutu karnego) i 0:0 z Francją.

"Jadąc do Francji myśleliśmy przede wszystkim o wyjściu z grupy. Trzy dotychczasowe mecze podsumuję w ten sposób - jesteśmy bardzo zadowoleni, ale... chcemy jeszcze" - powiedział wiceprezes PZPN Marek Koźmiński.

Nie brakuje opinii, że Polska i Szwajcaria są drużynami bardzo podobnymi. Nie tylko z racji zajęcia drugich miejsc w swoich grupach. Obie reprezentacje imponują tutaj grą w defensywie i obie mają w składzie po kilku bardzo cenionych w Europie piłkarzy.

Dotychczasowe starcia

Bilans dotychczasowych jest korzystny dla biało-czerwonych, którzy zanotowali cztery zwycięstwa, pięć remisów oraz doznali tylko jednej porażki. Bramki: 18-9.

Po raz pierwszy Polska ze Szwajcarią zagrała 13 marca 1938 roku w Zurychu i mecz zakończył się remisem 3:3. W następnym roku, 4 czerwca w Warszawie, także zanotowano remis - 1:1.

Polska po raz pierwszy wygrała w trzecim spotkaniu obu zespołów, które rozegrane zostało 5 maja 1971 roku w Lozannie. Był to pierwszy mecz polskiej reprezentacji pod wodzą trenera Kazimierza Górskiego, a jego podopieczni zwyciężyli wówczas 4:2.

Tylko dwie z 10 potyczek miały charakter inny niż towarzyski. Obie jedenastki zmierzyły się w eliminacjach mistrzostw Europy 1980 roku. Najpierw w listopadzie 1978 we Wrocławiu biało-czerwoni zwyciężyli 2:0, a 10 miesięcy później w Lozannie powtórzyli ten rezultat.

W 2011 roku Polacy konfrontowali się z Helwetami w Larnace na Cyprze, a drużyna trenera Jerzego Engela wygrała towarzyską potyczkę 4:0.

Ostatni pojedynek miał miejsce już za kadencji obecnych selekcjonerów - Adama Nawałki i Vladimira Petkovica. We Wrocławiu, w listopadzie 2014 roku, padł remis 2:2. W sobotę na boisku może się pojawić trzech z czterech strzelców bramek: Arkadiusz Milik, Artur Jędrzejczyk i Fabian Frei.