MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Polka urodziła dziecko w toalecie, bo zabroniono jej wyjść z pracy

Sports Direct, fot. Creative Commons

Dodano: 09.06.2016

Parlament Wielkiej Brytanii zajął się sprawą karygodnego traktowania pracowników przez wielką sieć sklepów sprzedających ubrania i akcesoria sportowe Sports Direct. Jedną z historii, która stała się przyczyną wszczęcia postępowania, był przypadek 28-letniej Polki, która musiała urodzić dziecko w pracowniczej toalecie.

Obszerny reportaż o współczesnym "gułagu" i metodach w nim panujących zamieścił dziennik "The Guardian". Według relacji pracowników zarówno w sklepach, jak i magazynach firmy panowały nieludzkie warunki. Kadra miała być cały czas straszona widmem zwolnienia, pracownicy byli poddawani mobbingowi, molestowani seksualnie, a część z nich nie dostawała nawet minimalnej stawki godzinowej.

Jedną z głośniejszych historii związaną z warunkami pracy w Sports Direct, był przypadek 28-letniej Polki pracującej w Shirebrook, Derbyshire. Rodaczka urodziła dziecko w toalecie przy magazynach firmy. Początkowo media na Wyspach informowały o aresztowaniu Polki i sugerowały celowe zaniedbanie i działanie na szkodę dziecka. Po złożeniu przez nią zeznań okazało się jednak, że to Polka jest w tej sprawie ofiarą. Urodziła dziecko w toalecie, bo zabroniono jej wyjść z pracy, pomimo tego, że zgłaszała, że nie najlepiej się cuzje.

Teraz między innymi o tej sprawie musiał opowiedzieć przed parlamentarną okmisją Mike Ashley, właściciel sieci.

- Nie jestem Świętym Mikołajem i nie mówię, że uczyniłem świat wspaniałym - tłumaczył się przed posłami Ashley, tłumacząc większość problemów, własną niewiedzą.

Nie potrafił wyjaśnić choćby tego, dlaczego pracownicy za minutowe spóźnienie byli karani jedną czwartą stawki godzinowej, dlaczego do wspomnianego powyżej magazynu w ciągu trzech lat ponad stukrotnie wzywano pogotowie i skąd wśród kadry kierowniczej większośći sklepów, wzięła się zasada: "6 nieobecności w ciągu pół roku i przestajesz pracować".

Zapewnienia Ashleya nie przekonały większośći posłów. Lider opozycji Jeremy Corbyn uznał, że właściciel Sports Direct jest gorszy niż Scrooge, bohater powieści Dickensa, najbardziej kojarzony z chciwym i bezwzględnym kapitalistą. Media coraz głośniej piszą, że niskie ceny, które oferuje sieć, mają swoją cenę - i płacą ją wykorzystywani i poniżani pracownicy.

Sieć Sports Direct liczy ok. 700 sklepów. 400 funkcjonuje na terenie Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Komentarze (12)

 • ~IfuckedUrWife: "straszona widmem zwolnienia, pracownicy byli poddawani mobbingowi, molestowani seksualnie" hehe czyli jak rozumiem tzw supervisorami byli również Polacy :D
 • ~Ola: Ludzie zastanowcie sie...bole porodowe sa okropne.Ktora kobieta normalna by poszla rodzic w kiblu bo szef jeh nie pozwolil wyjsc...no bez jaj co jak co ale dziecko.jest najwazniesze i kazda by po prostu zlala takiego prostaka przeciez jej na sile nie trzymal
 • ~Jacek Cieslak: ludzie sa nieludzcy bo tak są chowani wychowywani szkoła przdszkole relacje rodzinne to wszystko jest naznaczone piętnem religi rzymu najokrutniejszego z imperiów od czasów Konstantyna powstal tzw kościół rzymsko katolicki jego godłem jest śmierc człowieka którego sami zamordowali w okrutny sposób smierc ta dała im władzę nad swiatem od tamtej pory kazdy przejaw buntu jest karany smiercią banicją lub wykluczeniem czy inkwizycją poza tym trochę faktów CEO czyli szefowie firm to głównie psychopaci kryjący się w garniturach i limuzynach
 • ~Daro: Zamknąć całkowicie cała sieć Właściciela sieci zamknąć w piwnicy że szczurami Byli piratami kradli niewolę zaczęli i nadal kombinują zerowa społeczność obu leworęcznych leniach
 • ~bogusia: To nie prawda że 6 nie obecnosci w ciagu pol roku możesz je dostac w 1 lub 2dni i zwolnia cie z pracy najgorsza jest dyskryminacja i straszenie , poganianie przez agencje ale one musza robić co SD każe a właściciel firmy niby nic nie wie przecież jest w niej prawie co dziennie .masakra
 • ~kasia: W artykule piszą że to bylo ale to nie prawda bo tak jest cały czas najgorsze jest to że nie można zachorowac bez strajka i syk pej jest nie platny ponieważ agencje nie placa wiec z czego żyć?
 • ~Kaś: Tak jest jak za granica poczuja wladze polaczki.. Wlasciciel powinien zaczac od zwalniania niebieskich, ktorzy maja sie za bogow !!! Niech czesciej wpada do sporta bez zapowiedzi moze wtedy oczy mu sie otworza a nie za kazdym razem wszystko ustawiane pod niego !!!!
 • ~Ola: Masakra to karygodne.
 • ~Grażyna: Czemu ludzie coraz cześciej stają się nieludzcy. To jest karygodne!!!
 • ~Belzebub: Imię Nazwisko Urodzony w ....... Miejscowość: .......... Data: ........ (etat 1/2, 1/4)
 • ~Bożena: Ciekawe czy coś się zmieni, wątpię!?!?
 • ~justynka3nka: Karygodne I nie do pomyślenia :-/

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!