MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Kiedyś był to flagowy biznes. Teraz 11 tysięcy osób straci pracę

BHS, fot. Getty Images

Dodano: 04.06.2016

Ostatnia próba znalezienia kupca, który byłby skłonny przejąć biznes i w niego zainwestować, zakończyła się porażką. W związku z tym sieć sklepów założona 1928 roku ostatecznie zostanie zamknięta.

O kłopotach BHS pisaliśmy pod koniec kwietnia. Już wówczas mówiono o niewypłacalności British Home Store, które zalegało z czynszami i nie płaciło na czas pensji pracownikom. Były jednak jeszcze dwie możliwości uratowania sieci - pomoc ze strony państwa i sprzedaż innemu podmiotowi.

Niestety, pomysł, żeby państwo dotowało niedochodowy biznes, upadł już wcześniej, a w czwartek popołudniu spółka, która administrowała siecią sklepów poinformowała, że próba sprzedaży zakończyła się fiaskiem.

Potencjalnych kupców było kilku, w tym Sports Direct, okazało się jednak, że ich propozycje były "nierealistyczne", a żadne z podmiotów nie chciało zapewnić 100 milionów funtów na dokapitalizowanie spółki.

W ten sposób spółka kupiona za 200 milionów funtów na początku tysiąclecia, kończy swoją niemal 90-letnią historię. Przez lata była jedną z najbardziej popularnych sieci handlowych w całym kraju, jednak ostatnie lata były dla niej fatalne. Klienci przenieśli się do bardziej dostosowujących się do nowoczesnych realiów sieci, a jedynym wskaźnikiem, który rósł w BHS były długi - obecnie szacowane na ponad miliard funtów.

Pracę straci 8000 pracowników firmy zatrudnionych w 168 sklepach i kolejne 3000 pracowników, którzy są zatrudnieni przez powiązane spółki.

Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich lat nie wszyscy przez BHS stracili. Nie może tego powiedzieć na przykład właściciel Sir Philipp Green. W ostatnich latach wypłacił sobie i swojej rodzinie 400 milionów funtów dywidendy. "Złote spadochrony" zapewnił również kadrze kierowniczej. Jego działaniami ma zająć się parlamentarna komisja.

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • ~Marcin: I proszę łoją jeszcze gorzej niż w PL bo angol ma wyjebane jak go złapią udaje że nie żyje bo jego polisa przerasta jego jak i jego rodzine

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!