MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Watykański bank po reformie: "Jesteśmy absolutnie czyści"

Watykański bank chce zerwać z niezbyt korzystnymi wizerunkiem, fot. Getty Images

Dodano: 12.05.2016

Można powiedzieć z całkowitą pewnością, że watykański bank IOR jest dzisiaj „absolutnie czysty” - oświadczył w czwartek dyrektor generalny Gian Franco Mammi po publikacji dorocznego raportu na temat działalności instytucji, która przeszła gruntowną reformę.

Wielka reforma banku o nazwie Instytut Dzieł Religijnych, wstrząsanego w przeszłości skandalami dotyczącymi podejrzanych transakcji i prania brudnych pieniędzy, została zapoczątkowana z inicjatywy papieża Franciszka, który kontynuuje starania podjęte jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI w celu zapewnienia tej instytucji całkowitej przejrzystości i dostosowanie do międzynarodowych standardów.

Dyrektor Mammi podkreślił, że przeprowadzono “wielką akcję porządkowania” banku i oświadczył, że uruchomiono mechanizm kontroli, od którego „nie ma odwrotu”.

Na pytanie dziennikarzy, jak w przeszłości mogło w IOR dojść do nadużyć, odparł, że umożliwił to „brak reguł, przepisów i jasnych norm”.

Z kolei prezes watykańskiego banku Jean-Baptiste de Franssu poproszony o komentarz do hipotez, że w przeszłości mafia prawdopodobnie wykorzystywała IOR do prania pieniędzy, nie odniósł się bezpośrednio do tej kwestii. Przypomniał natomiast, że celem tej instytucji finansowej za Spiżową Bramą jest „pomaganie papieżowi, Kościołowi i jego dziełom”. Jest on potrzebny Kościołowi i Watykanowi - zapewnił.

„Celem, na jakim się skoncentrowaliśmy, było uczynienie tej instytucji możliwie najczystszej i rygorystycznej” - wyjaśnił de Franssu. Poinformował, że wykonano ogromną pracę, by zrozumieć, co wydarzyło się w przeszłości i by „oddać Kościołowi” wszystko, co wyprowadzono z Instytutu Dzieł Religijnych.

“Instytucja finansowa bez silnego zarządzania, serii kontroli i solidnej dyscypliny oraz struktury nieuchronnie narażona jest na potencjalne nadużycia, bo nie można być sługą dwóch panów” - powiedział prezes IOR. Wyraził przekonanie, że w ostatnich latach dołożono wszelkich starań, by „nie wydarzyło się nigdy więcej to, co stało się w przeszłości”.

Według zapewnień de Franssu “IOR jest instytucją finansową, która nie mogłaby być jeszcze bardziej przejrzysta i sprawna niż jest dzisiaj”.

Z przedstawionego dorocznego raportu wynika, że majątek banku wynosi 654 miliony euro, a zyski ze zeszły rok wyniosły 16,1 mln euro.

Między czerwcem 2013 roku, gdy na początku pontyfikatu Franciszka rozpoczęła się gruntowna reforma banku, a grudniem zeszłego roku, zamknięto tam 4935 rachunków bankowych w ramach „zakończenia głębokiego procesu odnowy”.

Nie wszystkie z tych kont - jak wyjaśniono - były „podejrzane” i budziły wątpliwości w związku z wprowadzonym systemem zapobiegania finansowania terroryzmu i praniu brudnych pieniędzy. Konta te, podkreśla kierownictwo banku, zostały zamknięte w związku ze zmianami przepisów o tym, kto ma prawo je posiadać. Uprawnione są do tego przede wszystkim instytucje kościelne z całego świata.

Powstał „nowy bank IOR” - zapewniło jego kierownictwo.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!