MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Sadiq Khan burmistrzem Londynu. Jan Żyliński przedostatni [WYNIKI WYBORÓW]

Sadiq Khan. Nowy burmistrz Londynu, fot. Getty Images

Dodano: 06.05.2016

Sadiq Khan według oficjalnych wyników wyborów został wybrany burmistrzem Londynu. Były minister transportu, wpływowy polityk Partii Pracy, od 2005 roku poseł z Tooting, zdecydowanie zwyciężył nad Zaciem Goldsmithem, popieranym przez ustępującego burmistrza kandydatem Torysów.

(poczekaj na załadowanie infografiki)

Po zliczeniu wyników pierwszego i drugiego wyboru w sumie Sadiq Khan otrzymał 1 310 143 głosy, a Zac Goldsmith 994 614 głosów.

Khan ukończył prawo na University of North London. Pochodzi z rodziny pakistańskich emigrantów. Jego ojciec był kierowcą autobusu, a matka zajmowała się. Jest pierwszym muzułmaninem, który będzie rządził tak dużym miastem europejskim.

Kim jest nowy burmistrz Londynu? Prawnik, syn kierowcy autobusu, muzułmanin... - sylwetka nowego burmistrza Londynu.

Sadiq Khan: Będę merem wszystkich londyńczyków - przeczytaj wywiad z Sadiq Khanem specjalnie dla Tygodnika Cooltura.

Ostatnie opublikowane przed wyborami sondaże przeprowadzone na zlecenie "Evening Standard" przewidywały zwycięstwo Khana w nad Goldsmithem w stosunku 57 do 43. Wśród kandydatów pierwszego wyboru nie był wówczas uwzględniony Jan Żyliński.
 

Wysoka frekwencja

Frekwencja w tegorocznych wyborach wynosiła 44 proc. To dużo. Korespondentka Evening Standard zwróciła uwagę, że wyższa była tylko podczas starcia Boris Johnson kontra Ken Livingstone w 2008.

 

Kłopoty Goldsmitha

Złe wyniki kandydata popieranego przez Partię Konserwatywną Zaca Goldsmitha, mogą spowodować kolejny spór wewnątrz rządzącej partii. Sytuacja wewnątrz ugrupowania jest napięta za sprawą Brexitu. Politycy skupieni wokół Davida Camerona są w istotnym sporze z eurosceptykami popierającymi wyjście z Unii Europejskiej. Ich twarzą jest Boris Johnson, odchodzący burmistrz Londynu. Teraz u Torysów dochodzi do kolejnej osi podziału.

Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników Goldsmith został głośno skrytykowany za sugerowanie w trakcie kampanii, że Khan ma kontakty z radykalnymi islamistami. Szef Partii Konserwatywnej w londyńskiej radzie Andrew Boff, powiedział, że taka strategia była błędem i niepotrzebnie może zepsuć kontakty ze społecznością muzułmańską.

Sądząc po dynamice przedwyborczych sondaży, ataki na konkurenta niewiele pomogły Goldsmithowi. Nie pomogło mu też wielkie zaangażowanie 24 godziny przed zamknięciem urn. Objeżdżał wówczas budki z kebabami, przystanki autobusowe, rozmawiał z przechodniami. Najwyraźniej to zbyt mało, żeby zmienić image multimilionera, który nie rozumie trosk przeciętnego Londyńczyka.

Pozostałe wyniki wyborów

Wyniki wyborów do Rady Londynu dają wygraną laburzystom, którzy nie stracili żadnego mandatu. O dwa miejsca więcej w nowej radzie zdobył UKIP.

 

Ciekawe wyniki dochodzą z Manchesteru, gdzie Partia Pracy straciła jeden mandat w miejskiej radzie, co oznacza, że... do rady wchodzą Liberalni Demokraci, a raczej jeden liberalny-demokrata, który będzie jedynym przedstawicielem opozycji.

 

W Bristolu zdecydowanie wygrali laburzyści:

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

  • ~parzej: @PolakPotrafi: zgadzam się, @anika prezentuje typowy dla Polonii na emigracji ultra ksenofobiczny, wykształcony na polskich, lokalnych, mediach, światopogląd. Zasadniczo: muzułmanin to terrorysta. Ale czemu się dziwić, w tej retoryce porusza się polonijna prasa w Londynie, jak napiszesz coś złego na Araba to masz gotową sensację wśród Polaków. Na dłuższą metę niczego takim podejściem nie wygramy - jako społeczność.
  • ~Julka: Czy nowy burmistrz Londynu jest zonaty i czy ma dzieci
  • ~PolakPotrafi: Haha @anika, pokazujesz jak Polacy są oderwani od rzeczywistości...
  • ~Milka: Rownia pochyla.
  • ~anika: Jak muzułmanin może być lewicowy? Ideologicznie i religijnie jedno z drugim sie wyklucza.Jak już,to wykorzystuje lewicową partię do realizacji muzułmańskich celów,bo wie,że od lewaków będzie wsparcie,a potem bedzie robil co bedzie chcial,obsadzal swoich na stanowiskach i powoli legalizowal prawo szariatu.Koran pozwala na oszukiwanie 'niewiernych' mozna klamac do woli byleby osiagnac swoj cel i zwyciezyc w imie allaha
  • ~Daro: Teraz wiadomo jak zilamizowany jest Londyn

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!