MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Znaleziono winnego fatalnej pogody w lecie. W przyszłości ma być gorzej

Topniejący lód na Grenlandii, fot. Getty Images

Dodano: 29.04.2016

Pamiętacie lipcową powódź z 2007 roku? A lato w 2012, które według Met Office przyniosło najwięcej opadów w ciągu ostatnich stu lat? Naukowcy z uniwersytetu w Sheffield znaleźli powód fatalnej pogody w wakacyjne miesiące. Winnym jest zmiana klimatu na Grenlandii, którą widać od początku lat 80-tych.

Wyże nad tą jedną z najsłabiej zaludnionych wysp na świecie, powodują, że zakłócona zostaje dotychczasowa cyrkulacja powietrza. Wyż blokuje dopływ ciepłego powietrza do Europy, a zamiast tego przynosi na tych terenach ulewne deszcze. Ma to negatywny wpływ na pogodę w Europie Północnej, a w Wielkiej Brytanii w szczególności. Masy powietrza, które do niedawna w lipcu i sierpniu omijały Wyspy, teraz przynoszą niestabilną i nietypową dla pory roku pogodę.

- Nasze badania dowiodły silnego związku pomiędzy zmianami klimatu na Grenlandii, a klimatem w całym regionie. Niespotykane zwykle opady, które miały miejsce w 2007 i 2012 roku, dla przykładu, są ściśle powiązane z wyżem nad Grenlandią - uważa kierujący badaniami klimatolog, profesor Edward Hanna.

Naukowcy opierali się na badaniach klimatu sięgających 1851 roku. Na ich podstawie ocenili, że należąca do Danii wyspa jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na całym świecie. Coraz szybciej topnieją tam lodowce, które pokrywają 3/4 powierzchni wyspy. Zaobserwowane zmiany jednoznacznie łączą z globalnym ociepleniem.

Wyniki badań naukowców z Sheffield potwierdzają również najnowsze obserwacje. W tym roku wyjątkowo wcześnie zaczął się topić lód na wyspie. Z reguły następowało to pod koniec maja. Tym razem już w drugim tygodniu kwietnia stopniało 12 procent pokrywy lodowej.

Nadzieją nie napawa fakt, że zaobserwowane trendy z roku na rok ulegają pogłębieniu. Oznacza to, że powinniśmy się przyzwyczaić do kapryśnych letnich miesięcy, gdzie ulewy i lokalne powodzie nie są niczym zaskakującym.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!