MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Temat szkockiego referendum wraca do polityki

creative commons

Dodano: 21.09.2015

Dokładnie rok po tym, gdy Szkoci zdecydowali w ogólnokrajowym referendum, że pozostają w Zjednoczonym Królestwie coraz głośniej słychać pomysły o ponownym głosowaniu. Szkoci narzekają na londyński rząd, ale David Cameron mówi jasno: "dajcie sobie spokój".

SNP, czyli szkoccy nacjonaliści, którzy w wyborach do parlamentu zdobyli 63, na 65 wszystkich mandatów, przygotowują się do podobnego sukcesu w szkockim parlamencie. Wybory, które odbędą się w przyszłym roku są doskonałą okazją do przypomnienia kwestii niepodległości kraju.

"Jeżeli nadal będziecie ignorować głos Szkocji, nie będziecie szanować wyboru, którego dokonali w maju, coraz więcej ludzi zacznie uważać, że po prostu Westminster nie przydaje się Szkocji. Wybór, Panie Premierze, należy do Pana - ale proszę pamiętać, że Szkocja czeka" - powiedziała Nicola Sturgeon, szefowa partii, w trakcie spotkania z premierem Davidem Cameronem.

Słowa te nie przekonały jednak szefa konserwatystów, który uważa, że Szkoci powinni się pogodzić z tym, że wybór już został dokonany. "Wszyscy się zgodziliśmy. Zarówno Alex Salmond, jak i Nicola Sturgeon, jak i szkockie społeczeństwo, że wyboru tego dokonuje się raz podczas pokolenia" - odpowiedział Cameron, w mocnych słowach sugerując politykom z Edynburga, żeby dali spokój ze swoją obsesją niepodległości.

Zeszłoroczne referendum ostatecznie zakończyło się wynikiem 55 proc. do 45 proc. dla zwolenników pozostania w Zjednoczonym Królestwie. I choć bezpośrednio po nim wszyscy byli zgodni, że następne nie powinno nastąpić przez następne 20 lat, wiele zmienia zapowiadane referendum w sprawie Brexitu. Szkoci głosowali za pozostaniem, również dlatego, że niepodległość mogła oznaczać konieczność ponownych negocjacji z Unią Europejską. Teraz może się okazać, że przez głosy Anglików znajdą się poza nią.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!