MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Asda oferuje „cichą godzinę” dla osób, które… boją się zgiełku i hałasu

Getty

Dodano: 27.04.2016

Supermarket Asda w Cheetham Hill, dzielnicy Manchesteru, wprowadza „cichą godzinę”. Każdego dnia o poranku sklep zapewni przez godzinę przyjazne warunki autystykom i innym osobom, które obawiają się się zgiełku i hałasu.

To pierwsza tego typu inicjatywa na Wyspach, która ma ułatwić zakupy osobom z niepełnosprawnościami i fobiami, bojącym się załatwiać sprawunki w hałaśliwym i ruchliwym otoczeniu. Placówka w Cheetham Hill będzie rozpoczynać funkcjonowanie godzinę wcześniej niż standardowo, oferując spokojne, przyjazne warunki dla swoich klientów.

Wyłączony będzie radiowęzeł służący do nadawani komunikatów, nie będzie emitowana muzyka ani reklamy na monitorach. Nie będą również działały ruchome schody. Inicjatorem akcji jest Simon Lea, manager sklepu, który wpadł na jej pomysł, gdy zobaczył, jak chłopiec cierpiący na autyzm z trudem zmaga się z hałaśliwymi warunkami panującymi w markecie.

- Podjąłem temat z kolegami z pracy i z klientami, stawiając pytanie, jak możemy pomóc klientom cierpiącym na autyzm lub inne formy niepełnosprawności. Sam przez wiele lat cierpiałem na stany lękowe i nienawidziłem odwiedzania ruchliwych sklepów – wyznaje Lea. - Jeśli będziemy w stanie wprowadzić kilka zmian, by zaoferować naszym klientom lepsze warunki i umożliwić swobodne poruszanie się po sklepie, to wiem, że nasz supermarket tylko na tym zyska – dodaje.

Pierwsza „cicha godzina” została zapowiedziana na 8 rano w sobotę 7 maja. Jeśli pomysł sprawdzi się w praktyce, akcja będzie organizowana cyklicznie. Na razie sprawdził się na Facebooku. - W zeszłym tygodniu zamieściłem post na fan page'u opisujący naszą koncepcję. Odzew był rewelacyjny. Idea zyskała poklask ludzi z całego kraju – mówi Lea.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!