MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Superrzeżączka atakuje Wyspy. „National alert”.

Bakterie salmonelli. Fot. Wikimedia Commons.

Dodano: 18.09.2015

Superbakterie to te, które nie reagują na antybiotyki i bardzo często nie potrafimy ich wyleczyć. Pojawiania się kolejnych antybiotykoodpornych szczepów to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Na Wyspach pojawiła się superrzeżączka.

W związku z tym ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego dla całego kraju. To pierwszy taki przypadek związany z antybiotykoodpornymi bakteriami w Wielkiej Brytanii. Na razie rzeżączka atakuje na północy kraju. Pierwszy przypadek zarejestrowano w Leeds. Kolejne pojawiły się w Oldham, Macclesfield i Scunthorpe. Jednak to na pewno nie koniec, bo choroby weneryczne rozprzestrzeniają się z dużą prędkością, a rzeżączka należy do najbardziej rozpowszechnionych przypadłości w Wielkiej Brytanii. W samej Anglii w ubiegłym roku zarejestrowano 35 tys. przypadków. Co najmniej drugie tyle umyka uwadze lekarzy, bo ludzie się nie leczą.

Jak dotąd Public Health England zdiagnozował 15 przypadków pojawienia się antybiotykoodpornego szczepu. Niektórzy z chorych mieli w ostatnim czasie seksualnych partnerów z innych części Anglii, więc istnieje ryzyko graniczące z pewnością, że choroba jest już obecna w innych częściach kraju. Zdolność bakterii do rozprzestrzeniania się jest bardzo duża, ponieważ 10 proc. mężczyzn i prawie połowa kobiet przez długi czas po zakażeniu nie doświadcza żadnych objawów. Ale może już zarażać innych. - Liczba przypadków może się wydawać mała, ale jeżeli szczep odporny na azytromycynę stanie się dominującym w kraju, to mamy problem – mówił Telegraphowi Peter Greenhouse, specjalista ds. zdrowia seksualnego z Bristol.

Problemem będzie np. to, że szereg ludzi może nie móc wyleczyć się z rzeżączki. Większym może stać się sytuacja, w której bakteria zmutuje – efekty takiej zmiany trudno przewidzieć. Zarażenie antybiotykoodpornym gronkowcem złocistym, na szczęście wciąż rzadkie, prowadzi do śmierci.

Symptomy rzeżączki:

U kobiet:
- ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
- nietypowa barwa oraz gęstość śluzu pochwy,
- bóle podbrzusza,
- krwawienia pomiędzy okresami i po stosunku.

U mężczyzn:
- ból lub pieczenie w czasie oddawania moczu,
- śluz pojawiający się na zakończeniu członka,
- nadwrażliwość żołędzia,
- ból jąder, choć ten występuje rzadko.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!