MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Polak zabił Polaka. Angielski sąd wymierzył dożywocie, ale...

Grzegorz Kowalczyk (L) i Waldemar Mural (P). Fot. Policja

Dodano: 19.04.2016

42-letni Grzegorz Kowalczyk został przed sądem w Leeds skazany za zabicie swojego 57-letniego kolegi Wojciecha Murala – donosi serwis ITV.com. Mężczyzna usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, ale o warunkowe zwolnienie będzie się mógł starać po 16 latach.

Ciało 57-latka zostało odnalezione w parku Burley w Leeds przez parę wyprowadzającą psy na spacer. Znalezisko było makabryczne. Zwłoki nosiły ślady ciężkiego pobicie. Patolog odnalazł później 11 pękniętych lub złamanych żeber, a poważnemu uszkodzeniu uległa też tętnica główna.

Grzegorza Kowalczyka zidentyfikowano dzięki nagraniu z kamer CCTV, na których było widać, jak do parku wchodzi razem z kolegą. Na nagraniu obaj mężczyźni są uśmiechnięci i popijają piwo. Chwilę później doszło jednak między nimi do gwałtownej kłótni i 42-latek pobił starszego kolegę.

- Stanąłeś na jego szyi, a później na plecach, powodując poważne obrażenia, od których umarł – mówił sędzia ogłaszając wyrok. Jednocześnie podkreślił, że Kowalczyk zamiast udzielić mężczyźnie pomocy, zdecydował się jak najszybciej zniknąć z miejsca przestępstwa. Chwilę po morderstwie ponownie dał się nagrać kamerom CCTV, a na nagraniu widać, jak w pobliskim sklepie kupuje piwo oraz wodę. Tę ostatnią wykorzystuje, by zmyć krew z rąk.

- W istocie sprawy zaatakowałeś bezbronnego mężczyznę. Był starszy od ciebie, mniejszy od ciebie i bardziej pijany od ciebie. Nie miał szans się obronić – mówił sędzia uzasadniając wyrok.

Tym jest dożywotnie pozbawienie wolności z możliwością starania się o warunkowe zwolnienie po 16 latach.

Kowalczyk był już wcześniej karany w Polsce. W 1993 roku został skazany za rozbój. Do Anglii przyjechał w 2014 roku, ponieważ miał obiecaną pracę. Tej jednak nie znalazł i przez kolejne miesiące żył dzięki pomocy jadłodajni dla bezdomnych oraz przeszukiwaniu śmietników.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!