MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Superrzeżączka atakuje Wyspy

fot. Getty

Dodano: 20.04.2016

Na Wyspach rozprzestrzenia się superrzeżączka – odporna na leki odmiana wstydliwej choroby. Lekarze alarmują, że wywołująca ją bakteria przestaje reagować na jedyny skuteczny dotychczas antybiotyk i już niedługo może stać się nieuleczalna.

Nową odmianę przenoszonej drogą płciową choroby zaobserwowano po raz pierwszy na północy Anglii. Już teraz jest obecna w West Midlands i na południowym wschodzie kraju, w tym w Londynie. Chorzy to głównie osoby heteroseksualne, ale do szpitali zgłaszali się również homoseksualiści.

Wywołujący superrzeżączkę szczep jest odporny na stosowany zwyczajowo antybiotyk – azytromycynę, wobec czego lekarze przepisują zarażonym ceftriaxone. Specjaliści obawiają się jednak, że już niedługo bakteria uodporni się i na ten specyfik, przez co choroba stanie się nieuleczalna.

Brytyjska służba zdrowia próbowała powstrzymać wzrost liczby zakażeń poprzez zlokalizowanie wszystkich osób, które mogły utrzymywać  kontakty seksualne z chorymi, ale przeprowadzona w tym celu akcja informacyjna przyniosła „umiarkowane skutki”. „Niepokojące jest to, że nowa rzeżączka szybko rozprzestrzenia się w środowiskach homoseksualnych. Mężczyźni tej orientacji statystycznie częściej zmieniają partnerów, więc w większym stopniu mogą przyczynić się do rozwoju epidemii” – mówi Peter Greenhouse, ekspert ds. chorób przenoszonych drogą płciową.

W związku z tym Public Health England zachęca mieszkańców Wysp do stosowania prezerwatyw w przypadku kontaktów intymnych z okazyjnymi partnerami. Przypomina jednocześnie, że nieleczona rzeżączka może prowadzić do poważnych powikłań, m.in. zakażenia krwi i bezpłodności.

Jak rozpoznać chorobę? W przypadku kobiet najczęstsze objawy rzeżączki to: ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, nietypowa barwa oraz gęstość śluzu pochwy, bóle podbrzusza, oraz krwawienia występujące pomiędzy okresami i po stosunku. W przypadku mężczyzn symptomami choroby mogą być: ból lub pieczenie w czasie oddawania moczu, śluz pojawiający się na zakończeniu członka, nadwrażliwość żołędzia, oraz ból jąder – choć ten występuje rzadko.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!