MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

14-letni Ahmed skonstruował zegarek. W szkole myśleli, że to bomba

Dodano: 17.09.2015

Uczeń jednej ze szkół średnich w Teksasie w trakcie weekendu postanowił sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. W specjalnej walizce przyniósł do szkoły skonstruowany przez siebie zegarek. Niestety wzbudziło to podejrzenia nauczycieli, a chłopak został aresztowany.

Ahmed Mohamed, który prywatnie jest entuzjastą techniki i fanem NASA, został wzięty za terrorystę. Choć już na miejscu okazało się, że skonstruowane urządzenie nie przypomina bomby, chłopaka wyprowadzono ze szkoły w kajdankach, a następnie przesłuchiwano przez kilka godzin. Jeden z policjantów, gdy go zobaczył, stwierdził: "wiedziałem, że tak będzie wyglądał". Ostatecznie nie postawiono mu zarzutów, ale szkoła i tak zawiesiła go w prawach ucznia na 3 dni.

Sprawa ta zbulwersowała amerykańskie media. W efekcie w obronie chłopca stanęli najważniejsi politycy, ale również firmy, w których nastolatek zapewne chciałby kiedyś pracować.

Prezydent Barack Obama na swoim Twitterze pochwalił zegarek Ahmeda i zaprosił go do Białego Domu. Podkreślił też, że więcej dzieci powinno się tak bardzo interesować nauką:

Cool clock, Ahmed. Want to bring it to the White House? We should inspire more kids like you to like science. It's what makes America great.

— President Obama (@POTUS) wrzesień 16, 2015

W podobnym tonie wypowiedział się również Mark Zuckerberg, CEO Facebooka. Stwierdził, że osoba z takimi zdolnościami i ambicjami zasługuje na aplauz, a nie na areszt. Dodał, że przyszłość należy do takich ludzi, jak Ahmed i zaprosił go do siedziby Facebooka.

 

You’ve probably seen the story about Ahmed, the 14 year old student in Texas who built a clock and was arrested when he...

Posted by Mark Zuckerberg on Wednesday, 16 September 2015

Nastolatek z Teksasu podziękował internautom za ogromne wsparcie i zaapelował o większą tolerancję i nieocenianie ludzi przez pryzmat rasy, czy koloru skóry.

 

Thank you fellow supporters. We can ban together to stop this racial inequality and prevent this from happening again pic.twitter.com/fBlmckoafU

— Ahmed Mohamed (@IStandWithAhmed) wrzesień 16, 2015

 

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!