MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

96 proc. brytyjskich muzułmanów „nie sympatyzuje” z terrorystami. 7 proc. chce wprowadzenia szariatu

Fot. Getty Images.

Dodano: 11.04.2016

Stacja telewizyjna Channel 4 zleciła przeprowadzenie sondażu wśród brytyjskich muzułmanów. Próba to 1081 osób, a ankiety prowadzono metodą „face to face”, co powoduje, że to najbardziej reprezentatywne badanie, które pojawiło się w ostatnim czasie. Wynika z niego, że 96 proc. brytyjskich muzułmanów „nie sympatyzuje” ze stosującymi przemoc w imię islamu. Jednak pytań zadano o wiele więcej, a rozkład odpowiedzi jest bardzo ciekawy.

Okazuje się na przykład, że 52 proc. muzułmanów w Wielkiej Brytanii uważa, że homoseksualizm powinien być na Wyspach nielegalny, a 47 proc. uważa za niedopuszczalne, by gej uczył w szkole. Jednocześnie okazało się, że 91 proc. pytanych miało wysoki poziom poczucia przynależności do sąsiedztwa (średnia brytyjska to 76 prco.). 88 proc. uważało, że Brytania to dobre miejsce dla muzułmanów, a 86 proc. ma silne poczucie przynależności do niej. 78 proc. chce się integrować.

Spora część pytań dotyczyła kwestii terroryzmu, religii oraz jej miejsca w państwie. Odpowiedzi pokazały, że 96 proc. pytanych „nie sympatyzuje” z terrorystami. 77 proc. nie popiera wprowadzenia prawa szariatu na Wyspach – za to 7 proc. pytanych „zdecydowanie” popiera takie rozwiązanie. 32 proc. odmówiło potępienia ludzi, którzy sięgają po przemoc przeciwko tym, którzy „obrazili Proroka”. A zaledwie 34 proc. poinformowałyby policję, gdyby wiedziały, że ktoś w ich otoczeniu przygotowuje zamach terrorystyczny.

- Wiele z tych wyników będzie kłopotem zarówno dla muzułmanów, jak i niemuzułmanów, a analiza demograficzna pokazuje, że wyniki nie zmienią się szybko, bo nie ma tutaj wyraźnych różnic. Integracja muzułmanów to najprawdopodobniej najtrudniejsze zadanie, przed którym kiedykolwiek stanęliśmy. Będzie wymagać porzucenia  niechętnego działaniu multikulturalizmu, który wciąż tak wielu kocha i sięgnięcia po bardziej zdecydowane narzędzia integracji – komentował wyniki dla „The Independent” Trevor Phillips, były szef parlamentarnej komisji równości oraz praw człowieka.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!