MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Na Wyspach powstało Narodowe Muzeum Kupy

Dodano: 09.04.2016

Jeśli wydaje Ci się, że mieszkasz w Wielkiej Brytanii już od dawna i widziałeś już wszystko, co kraj ma do zaoferowania w zakresie nauki i kultury – jesteś w błędzie. Dzięki inicjatywie ogrodu zoologicznego na Wyspie Wight powstała nietypowa atrakcja: Narodowe Muzeum Kupy.

Osoby, które odważą się zapoznać ze specyficzną ekspozycją, będą miały okazję przyjrzeć się z bliska odchodom ponad 20 różnych rodzajów zwierząt. W zbiorach muzeum znajdują się także ekskrementy ludzkie.

Niezwykłe muzeum powstało dzięki członkom kolektywu artystycznego Eccleston George. To oni zaprojektowali i wykonali żywiczne kule, w których umieszczono kłopotliwe eksponaty. Co ciekawe, by je zobaczyć, odwiedzający wystawę muszą najpierw… podnieść deskę muszli klozetowej.

Najcenniejszymi obiektami należącymi do muzeum są skamieliny mogące liczyć nawet 140 milionów lat.

„Kupa wywołuje w nas skrajne reakcje. Bawi nas, kiedy jesteśmy mali, ale z wiekiem uczymy się unikać kontaktu z tą substancją na tyle, na ile tylko to możliwe. Do tego stopnia, że nawet mówienie o ekskrementach okazuje się być złe” – mówi kurator wystawy, Nigel George. „Prawda jest jednak taka, że dla większości z nas, gdzieś pod warstwą obrzydzenia i tabu, kryje się szczera fascynacja tym tematem” – dodaje.

Pomysłodawcy nietypowej ekspozycji zapewniają, że celem Muzeum Kupy nie jest wyłącznie prezentowanie ekskrementów. „Chcemy dać ludziom możliwość popatrzenia na to zjawisko w szerszym kontekście zdrowotnym i społecznym. Wyjaśniamy, jak dieta wpływa na układ trawienny, jak odchody mogą stać się źródłem ekologicznej energii i jak poważnym problemem dla niektórych części świata są wciąż kwestie sanitarne” – mówią.

Wystawa jest dostępna dla odwiedzających Sandown zoo do końca lata. Potem będzie wypożyczana do muzeów w różnych częściach kraju.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!