MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Czy Jezus Chrystus odwiedził Anglię?

Fot. Getty Images.

Dodano: 27.03.2016

Jezus Chrystus przyjechał do Anglii jako młody chłopak. Towarzyszył swojemu wujowi Józefowi z Arymatei w podróży handlowej po angielską cynę. Jednak o ile wuj skupiał się na sprawach ciała i portfela, to młody Jezus przede wszystkim się uczył – od druidów. Nie wierzycie? To jak wytłumaczyć Święty Cierń z Glastonbury?

Taką wersję wydarzeń przedstawia popularna na Wyspach legenda. Tak popularna, że zagościła w pieśni „Jerusalem”, którą w czasie wojen napoleońskich napisał Williaa Blake. Pieśni, która jest nieoficjalnym hymnem Wielkiej Brytanii i śpiewa się ją między innymi w czasie meczów rugby.

Fragment o Baranku Bożym, która stawiał stopę na angielskich pastwiskach brzmi tak:

And did those feet in ancient time
Walk upon England's mountains green?
And was the Holy Lamb of God
On England's pleasent pastures seen?

Pomysł Blake nie wziął się znikąd. To licząca stulecia legenda, której początki sięgają początków chrześcijaństwa na Wyspach, a więc co najmniej VI wieku. Józefa z Arymatei łączono zresztą także z Królem Arturem, bo to z nim miał do Anglii przypłynąć Święty Graal. A w 1502 pojawił się pierwszy materialny dowód na obecność Jezusa Chrystusa w Anglii. Jest nim krzew głogu z opactwa Glastonbury – tzw. Święty Cierń, który miał zasadzić osobiście Józef z Arymatei. Sadzonka pochodziła ponoć z tego samego krzewu, z którego zrobiono koronę cierniową Chrystusa.

Oryginalne drzewko ścięto wprawdzie w XVII wieku w czasie wojny domowej, ale opactwo i okolica zadbała o jego nowe nasadzenia. Od tamtego czasu regularnie i w miarę potrzeb – a więc gdy usychają strasze krzewy - rozsadza się je na nowo. Wiąże się z nim też pewna tradycja. Gałązkę z pierwszymi zimowymi kwiatami, co roku przesyła się w okolicy świąt do Królowej. Ta zawsze umieszcza ją na biurku, a odmiana głogu z Glastonbury jest rzeczywiście o tyle wyjątkowa, że kwitnie w okolicach Bożego Narodzenia. A jak ustalili botanicy prawdą jest, że pochodzi z Bliskiego Wschodu.

Te legendy żyły przez stulecia, a w 1808 roku w całość zebrał je William Blake w poemacie Jerusalem. Ten wyjątkowo przypadł do gustu Anglikom, którzy tak jak wszyscy lubią się uważać za naród wybrany i już w XX wieku stał się w czymś w rodzaju nieoficjalnego hymnu. A teorie o pobycie Jezusa na Wyspach wspierają nie tylko ludowe przekazy. Są pisma kościelne pochodzące z VI wieku, w których misjonarze donoszą papieżowi, że w Glastonbury znaleźli kościół założony przez samego Chrystusa. Robią to też historycy. Niektórzy – trzeba podkreślić - ale zawsze.

Jednym z nich jest dr Gordon Strachan, jednocześnie pastor oraz wykładowca historii Anglii, który kilka lat temu opublikował książkę pod tytułem „Jesus the Master Builder” (na jej podstawie nakręcono film dokumentalny „And did those feet”), w której dowodzi, że legenda nie wzięła się znikąd. - Mogli na Wyspy dotrzeć Rzymianie, mógł też Jezus – przekonywał Strachan i dodawał – Potrzebował podróżować, by nauczyć się skrawków starożytnej mądrości, a druidzi w Brytanii zbierali ją przez setki, o ile nie tysiące lat. Prawdopodobnie przybył tutaj, by podzielić się mądrością i skorzystać z ich wiedzy. Oprócz niego jest jeszcze kilku, którzy mają podobne zdanie.

Jest z nimi tylko jeden problem. Nic. Ale to nic nie wskazuje, by mogła to być prawda.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!