MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Prawdziwy przełom w wojnie z Państwem Islamskim. Dziesiątki tysięcy wojowników zdemaskowanych

Bojownicy ISIS, fot. screen Sky News

Dodano: 10.03.2016

Dane osobowe, adresy, numery telefonów i najważniejsze kontakty wpisywane przez rekrutujących się do islamskich radykałów, wpadły w ręce dziennikarzy ze Sky News. Na liście jest wielu Brytyjczyków.

- To prawdziwy skarb - uważa były szef agencji wywiadowczej MI6 Richard Barrett. W wywiadzie dla Sky News, przyznaje, że dokumenty mogą mieć niebagatelną rolę w walce z Państwem Islamskim, a za kilka lat podręczniki do historii 10 marca, będą traktować jako datę graniczną w walce z radykałami.

Źródłem przecieku jest zamieszkujący obecnie w Turcji Abu Hamed. Wstąpił do ISIS, bo wierzył w idee głoszone przez muzułmańskich kaznodziejów, ale zobaczył, że organizacja jest przegniła od środka i nie ma nic wspólnego z głoszonymi publicznie hasłami. Wtedy też zdecydował się skontaktować z brytyjskim dziennikarzem stacji Sky News i przekazać mu pendrive'a z kluczowymi danymi.

Hamed przyznał również, że organizacje, które na poziomie deklaracji zwalczają się i są największymi wrogami, w istocie ze sobą współpracują. Chodzi o ISIS, rządowe wojska popieranego przez Rosję Baszara El-Asada i kurdyjskie YPG.

Zestawienie ma niebagatelne znaczenie dla brytyjskiego wywiadu, który otrzymał dokumenty od Sky News. Wśród osób funkcjonujących na liście znajdują się bojownicy, o których powszechnie wiadomo, że stanęli po stronie ISIS, jak Reyaad Kham, który występował w propagandowych filmach dokumentalnych, czy 26-letni Abdel Bary, raper, o którym zrobiło się głośno, gdy publicznie ogłosił, że przystąpił do struktur Państwa Islamskiego. Lecz znajduje się na nich również sporo osób, o których zachodnie wywiady nie wiedziały.

Tzw. "śpiochy" to zrekrutowani bojownicy, którzy chwilowo nie dostają żadnych zadań z centrali. Czekają jednak na odpowiedni moment, żeby uderzyć ze zdwojoną siłą, bo z zaskoczenia. Teraz ich dane są w posiadaniu wywiadów. Po wstępnej analizie dokumentów Sky News podaje, że wielu z nich przeszło przez obozy w Jemenie, Sudanie, Tunezji, Libii, Pakistanie, czy Afganistanie, odwiedzając te kraje "pod przykrywką".

Pozyskane informacje mogą również uchronić europejskie miasta przed kolejnymi atakami terrorystycznymi. Jeden z plików na pendrivie przekazanym redakcji o nazwie "Martyrs" zawiera szereg informacji na temat brygady islamistów, którzy byli przeszkoleni w zakresie dokonywania samobójczych zamachów terrorystycznych.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • ~marek kosinski: gratuluję to może być prawdziwy przełom ale pamiętajmy o tym że codziennie są nowe wcielenia do tych organizacji pozdrawiam i życzę dużej wykrywalnosci

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!