MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Zwrócił uwagę chirurg, żeby nie operowała w hidżabie, szpital go zawiesił

fot. Getty Images

Dodano: 07.03.2016

Dr Władysław Rogozow, ceniony lekarz z pracujący w Sheffield, został zawieszony przez szpital, po tym, gdy opisał sprawę jednej chirurg. Upierała się ona przy przeprowadzaniu operacji w hidżabie, choć jest to sprzeczne z procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa pacjentów.

Do zdarzenia doszło w 2013 roku. Na sali operacyjnej pojawiła się chirurg w muzułmańskim nakryciu głowy, co wywołało gwałtowny protest lekarza pochodzącego z Czech. Między personelem doszło do dyskusji, w wyniku której chirurg, której tożsamości nie ustalono, opuściła oddział, a zespół operacyjny musiał szybko znaleźć zastępstwo na to miejsce.

46-letni Rogozow został oskarżony o dyskryminację na tle rasowym. Wewnętrzne śledztwo przeprowadzone przez władze szpitala, przyznały mu jednak rację, gdyż w regulaminie szpitala znajduje się jasne stwierdzenie stanowiące, że religijne nakrycia głowy są zakazane w miejscach, w których mogłyby narazić pacjentów na zakażenie, a sterylna sala operacyjna, niewątpliwie do nich należy. Zgłaszająca skargę kobieta, po negatywnie rozpatrzonym wniosku, odeszła z pracy.

Incydent nie został podany do publicznej wiadomości i wiedzieli o nim tylko bezpośredni zainteresowani, do momentu publikacji wspomnień lekarza na jego prywatnym blogu. Zdecydował się on opisać sytuację z 2013 roku, stwierdzając na koniec wpisu, że "jeżeli lekarze w rozwiniętym kraju boją się zwrócić uwagę na zagrożenie zdrowia pacjenta, żeby nie zostać oskarżonym o rasizm, jest to przypadek absurdalnego multikulturalizmu". Odniósł się w ten sposób do relacji rozmów z innymi lekarzami, którzy mieli podobne obiekcje, ale w obawie przed utratą pracy, nie zgłaszali ich.

W dalszej części wpisu, który ukazał się na jednym z czeskich portali, Rogozow opisał inne sytuacje z udziałem muzułmańskich lekarzy, jak recytowanie Koranu w trakcie operacji, czy przerywanie zabiegu, ponieważ nadeszła godzina modłów.

Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust, gdy dowiedziało się o publikacji zawiesiło doktora. W oświadczeniu dla mediów podkreślają, że Rogozow nie został zawieszony w pracy z powodu uwag, które zgłaszał dbając o zdrowie pacjentów, ale z powodu niektórych wyrażeń użytych we wpisie, które właśnie są analizowane.

Rogozow pierwszy raz trafił na pierwsze strony brytyjskich mediów, gdy w maju zeszłego roku opowiadał o historii swojego ojca, chirurga, biorącego udział w ekspedycji na Biegun Południowy. Leonid Rogozow w 1961 zdecydował się na operację na własnej osobie. Po silnym ataku bólu z powodu wyrostka robaczkowego, samodzielnie go usunął, instuując jednocześnie resztę załogi, co powinna zrobić, gdyby stracił przytomność.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (9)

  • ~Nina: Jestem bardzo wesołą osobą ,lecz strasznie mnie martwi to co bedzie dalej te wojny i sytuacje gdzie dzieci ,kobiety są mordowane ,gwałcone ,torturowane a nic z tym nie robią ludzie ,którzy naprawde mają władze !!! Ta cała rzeczywistość jest okropna a my zwyczajni ludzie nic nie możemy poradzić bo nas nikt nie słucha i naszego wolnego słowa niestety !!!
  • ~ktos: tez tam mialem operacje i tez mnie bezowy operowal, nawet nie zagladnal do mnie a z operacji nie jestem zadowolony, oni maja w dupie nosza sie tam bardzo wysoko i odbebniaja swoje godziny
  • ~Linoge: Jestem rasista I jestem z tego dumny
  • ~fuckislam: " Między personelem doszło do dyskusji, w wyniku której chirurg, której tożsamości nie ustalono, " czyli to w sumie mogłabym być ja, mógłby być to każdy! Co to Monthy Python?
  • ~Agata: Niby dobro pacjentów jest najważniejsze. Niby każdy może mówić co chce - wolność słowa. Ale jak już ktoś otworzy buzię to go zaraz zawieszaja, karaja albo oskarżają o rasizm.Jak można takiemu człowiekowi robić na przekór? Widać ,że prawda w oczy kole.Niestety coraz gorzej będzie na tym przeklęty świecie. Rasistka nie jestem ale muzułmanie bez wojny nakryja nas czapkami. A my głupcy im na to pozwalamy wchodząc przy tym im w dupe.
  • ~an: W salach operacyjnych ma byc sterylnie! Brawo dla doktora za odwage.
  • ~Jaga: "....Rogozow opisał inne sytuacje z udziałem muzułmańskich lekarzy, jak recytowanie Koranu w trakcie operacji, czy przerywanie zabiegu, ponieważ nadeszła godzina modłów...." PARANOJA.. Jak można do tego dopuścić...
  • ~Piotr: Sporo literówek ale.dobry artykuł
  • ~Ewa: gratuluje postawy Panie Doktorze :)

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!