MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Pesymistyczny raport na temat przyszłych emerytur. Trzeba będzie pracować znacznie dłużej

fot. Getty Images

Dodano: 03.03.2016

Pokolenie, które obecnie odkłada pieniądze na zasłużoną emeryturę, będzie musiało pracować znacznie dłużej, żeby zapewnić sobie podobny standard życia, jak przed zakończeniem pracy. Zakładany wiek emerytalny różni się w zależności od regionu od 75 do nawet 81 lat.

Analizę sporządziło Royal London, brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe działające na Wyspach od 1861 roku. Rozdzielono w niej dwa standardy, do których w założeniu dążą ludzie w wieku produkcyjnym. "Złoty standard" oznacza możliwość przejścia na emeryturę, gdy świadczenia od państwa i zgromadzone środki pozwolą na otrzymywanie świadczeń w wysokości 2/3 zarobków przed skończeniem pracy, a "srebrny standard" oznacza osiągnięcie pułapu połowy dotychczasowego wynagrodzenia.

Najlepiej sytuacja wygląda w Sunderlandzie, Rochdale czy Nottigham, gdzie średnio w 75 roku życia składki i oszczędności pozwalają na "złoty standard", a standard srebrny osiąga się w wieku 70 lat. Znacznie gorsze perspektywy są przed mieszkańcami stolicy. Londyńczycy będą musieli pracować do 79 roku życia, a w niektórych dzielnicach do 81, żeby spokojnie przejść na emeryturę.

Poza Anglią sytuacja przedstawia się nieco lepiej. Średnia dla Walii to kolejno 76 i 70 lat, Szkocji 77 i 71 lat, a Irlandii Północnej 76 i 71 lat.

- Najlepszy sposób na udaną emeryturę to rozpoczęcie oszczędzania tak wcześnie, jak to możliwe. Dobrym sposobem jest również przeznaczanie na konto inwestycyjne lub oszczędnościowe całej otrzymanej podwyżki. W ten sposób nie zdążymy się jeszcze do niej "przyzwyczaić" i oszczędzanie będzie łatwiejsze - mówi Steve Webb, były minister odpowiedzialny za emerytury, a obecnie dyrektor w Royal London.

Należy pamiętać, że dane przedstawione w analizie są uśrednione, co oznacza, że osoby zarabiające mniej, a przez to mające mniej możliwości oszczędzania, muszą liczyć się albo z drastycznym pogorszeniem warunków po przejściu na emeryturę, albo z wyjątkowo długą pracą.

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!