MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

System edukacyjny w Wielkiej Brytanii

Dodano: 02.03.2016

Dzieci obywateli Unii Europejskiej mają takie same prawo do edukacji w Wielkiej Brytanii jak dzieci brytyjskie.

Obowiązek szkolny trwa 11 lat. Dzieci powinny zacząć chodzić do szkoły w pierwszym semestrze przypadającym po ich 5 urodzinach, czyli 31 sierpnia, 31 grudnia lub 31 marca, jednak w praktyce często zaczynają naukę wcześniej. Już od lat trzech dziecko może uczęszczać do przedszkola 
Dzieci muszą pozostać w szkole do ostatniego piątku czerwca w roku, w którym kończą 16 lat.
Każdy rok szkolny dzieli sie na trymestry: jesienny ( wrzesień-grudzień), wiosenny (styczeń-kwiecień), letni (kwiecień-lipiec).
W połowie każdego trymestru uczniowie maja tygodniowe ferie tzw „half-term”.  Dłuższe wakacje przypadają na zakończenie każdego z trymestrów szkolnych.

Edukacja w Wielkiej Brytanii dzieli się na pięć stopni:

- nursery i pre-school - przedszkole 3-5 lat

- primary school - szkoła podstawowa 5-11 lat

- secondary school – szkoła średnia 11-16 lat

- further education - kształcenie pomaturalne 16-18 lat

- higher education - kształcenie wyższe 18+

Nauka w Primary School trwa 6 lat i obejmuje dwa etapy:

- (infant schools) szkoła małego dziecka 5-8 lat

- (junior schools) szkoła dla dzieci 8-11 lat

Ważne jest, aby rodzice 4-latków zaaplikowali o miejsce w szkole do połowy stycznia .

Key Stage 1 (Year 1, 2, 3) – klasy 1-3

W klasie zwykle jest około 30 uczniów, jest jeden nauczyciel prowadzący (który uczy większości przedmiotów) oraz asystent nauczyciela. Postępy w nauce monitorowane są na bieżąco, oceny pod koniec roku przedstawia się w sposób opisowy.

Key Stage 2 (Year 4, 5, 6) – klasy 4-6

W klasach tych nauczanie jest nadal zróżnicowane i ciekawe, a dzieci są motywowane do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Na tym etapie ustalane są tzw. sety  czyli poziomy nauczania.

W wieku lat dwunastu dziecko przechodzi do szkoły średniej (secondary school) i pozostaje w niej przez lat pięć.

Key Stage   3:    11 -14 lat
Key Stage   4:    14 - 16 lat

Na zakończenie każdego poziomu nauki uczniowie przystepują do egzaminu SATsUczniowie przystępują do egzaminu SATs.

Pod koniec szkoły średniej odbywa się egzamin z wielu przedmiotów czyli General Certificate of Secondary Education (GCSE) level, który umożliwia kontynuowanie nauki w six formie, collegu lub podjęcie pracy. GCSE jest porównywalny do egzaminu gimnazjalnego w Polsce.

Oceny z GCSE

A* - celujący

A – bardzo dobry

B – dobry

C - dostateczny

D - dopuszczający

E- dopuszczający

F- dopuszczający

G- dopuszczający

U – brak klasyfikacji
 

Oceny od A* - C pozwalają na kontynuowanie nauki w six form college przez 2 lata, po którym uczniowie aplikują zazwyczaj na studia. Nauka odbywa się zwykle w tej samej szkole, co do tej pory. Sixth form college przygotowuje do podjęcia studiów i kończy się egzaminami zwanymi Advanced level examinations - A-levels. Wybor przedmiotow na A-level is bardzo wazny, dlatego ze to jakich przedmiotow dziecko bedzie sie uczylo, wyznaczy do jakich uczelni i na jakie kierunki bedzie mogla skladac aplikacje. Po zdaniu GCE A-level młodzież może kontynuować naukę w szkołach, college'ach czy iść na uniwersytet.

Jeśli zdarzy się iż dziecko otrzyma ocene niższą niż C z niektórych przedmiotów to nadal może ubiegać się o przyjęcie do six formu lub do collegu ponieważ niektóre z tych uczelni pozwalają swoim uczniom podchodzić jeszcze raz do egzaminów GCSE podczas pierwszego roku nauki.

W szkołach średnich uczniowie danego rocznika są podzieleni na grupy ze względu na wyniki, które uzyskali w latach wcześniejszych z egzaminów. Bardzo często zdarza się, że polscy uczniowie (ze względu na słabą znajomość języka angielskiego) trafiają do najniższych setów, w których poziom nauczania jest dosyć niski.

Set 1 – najlepsza grupa

Set 2 – bardzo dobra

Set 3 – dobra

Set 4 – dostateczna

Sety 5,6,7 – dopuszczające

System oceniania w UK tylko na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany, w rzeczywistości jednak bardzo łatwo można przeliczyć sobie angielskie oceny na polskie.

Level – poziom: 7 – najwyższy do 1 – najniższy

Im wyższy numer tym lepsza ocena – uczniowie szkoły średniej powinni starać się uzyskać level 5 oraz wyżej.

Effort – wkład/wysiłek podczas lekcji:

A – bardzo pilny uczeń,

B – uczeń robi co należy ale mógłby pracować lepiej podczas lekcji

C – brak zaangażowania

Homework – zadania domowe:

6 – bardzo dobrze

5 – dobrze

4 – słabo: brak zadań domowych, zadania oddawane po terminie albo niestaranne,

3,2,1 – bardzo słabo: nie odrabia zadań domowych

Oprócz obowiązkowych egzaminów GCSE oraz A-levels polscy uczniowie mogą zdawać egzamin z języka polskiego jako języka obcego – co w przyszłości może dać im dodatkowe punkty podczas aplikowania na studia. Bardzo pomocna do przygotowania do egzaminu GCSE oraz A-levels z języka polskiego jest polska szkoła.

W wieku lat osiemnastu absolwent szkoły średniej może ubiegać się o przyjęcie do szkoły wyższej College / University na poziomie higher education. Szanse dostania się na dobrą uczelnię zależą od liczby A- levels i uzyskanych w nim ocen.

 Studia są dwustopniowe.

- Poziom pierwszy (first degree, odpowiadający naszym studiom na poziomie licencjackim) w Anglii trwa 3 lata a w Szkocji 4 lata, po zakończeniu uzyskuje sie dyplom zwany Bachelor. Kończy się zwykle uzyskaniem tytułu naukowego Licencjata Nauk Humanistycznych (BA, Bachelor of Arts) lub Licencjata Nauk Ścisłych (BSc, Bachelor of Science)
- Poziom drugi (postgraduate degree, czyli odpowiednik naszych studiów magisterskich) to roczny kurs (taught courses) lub dwu-letni w przypadku pracy naukowo-badawczej (research courses),  po zakończeniu tych kursów uzyskuje się dyplom Master (MA, MSc). Wymagane są dobre wyniki z first degree. Aplikuje się bezpośrednio w danej instytucji wyższej. Termin składania podań jest różny na poszczególnych kierunkach i uczelniach.

 

Rok akademicki zaczyna się w drugiej połowie września, a kończy w maju.

W angielskich szkołach dużą wagę przywiązuje się obecności na lekcjach. Jeśli dziecko ma mniej niż 95% obecności, zostaje wysłany do rodziców list. W ciągu roku dziecko może opuścić do 10 dni (włączając w to dni, podczas których chorowało). Jeśli chcemy zabrać dziecko do Polski w czasie trwania roku szkolnego to należy napisać list do dyrekcji, która wyrazi zgodę na wyjazd lub nie.

Zazwyczaj wywiadówki w angielskich szkołach odbywają się dwa razy w roku i trwają około 10 minut. Są to indywidualne spotkania z nauczycielem prowadzącym, podczas których dowiadujemy się o osiągnięciach naszego dziecka. Rodzic może również zapoznać się z zeszytami dziecka zawierającymi jego prace.Jeśli mamy problem z językiem angielskim można poprosić o tłumacza.

Z reguły zajęcia odbywają się od godziny 9 do 15, około godziny 12 jest przerwa obiadowa. Większość szkół oferuje zajęcia pozaszkolne (out of school club).Zazwyczaj uczniowie mają zadawane mniej niż w szkołach w Polsce. System w Anglii nastawia dzieci na rozumienia oraz analize informacji.

Maksymalna liczba dzieci w klasach 1-2 szkoły podstawowej to 25, natomiast w klasach wyższych 33. W szkole średniej maksymalna liczba dzieci w klasie niższej to 30, w klasie wyższej 25.

Wszystkie dzieci w wieku od 5 do 16 lat, których rodzice legalnie mieszkają na terenie UK, mają prawo chodzić do szkół państwowych.

W większości angielskich szkół obowiązują mundurki, w każdej inny.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

  • ~ghh: k
  • ~faaaaaaaaaaaaaaaaaaa: jestescue ciotami xd
  • ~BABADASAACFASDGFV: ey ziomy ile nauczycieli prowadzi lekcje ? xd
  • ~Abc: Nie
  • ~look mint: thistext helped me a lot of
  • ~Krzysztof: Witam, niestety nie mogłem znaleźć innego podobnego tematu dlatego chciałem zapytać tutaj o pewną sprawę. Mam wyjechać w wakacje do Anglii na stały podobyt. Chodzę w Polsce do 2 klasy technikum i moje pytanie brzmi czy oceny zdobyte na koniec roku są przesyłane do Angielskiej szkoły

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!