MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Poród w Wielkiej Brytanii

Dodano: 29.02.2016

Poród w Wielkiej Brytanii może być wyjątkowo stresującym przeżyciem głównie z powodu strachu przed nieznanym. Na pocieszeniemy możemy powiedzieć iż w Anglii poród przebiega podobnie jak w Polsce.

Po pierwsze należy mieć plan na to jak i gdzie chce się rodzić, jakie i czy w ogóle chcemy znieczulenie. Wszelkie nasze uwagi czy życzenia dotyczące przebiegu porodu wpisujemy do specjalnego zeszytu z przebiegiem ciąży (maternity notes).

Możliwości wyboru miejsca porodu jest kilka. Tradycyjnie możemy rodzić  w szpitalu (na oddziale położniczym prowadzonym przez położne, na oddziale szpitalnym, w wannie) lub domu co jednak jest dość rzadkie w Anglii.
Do wyboru również mamy znieczulenie: gaz, diamorphine (lek przeciwbólowy), epidural czyli znieczulenie zewnątrzoponowe lub TENS

Planując poród w szpitalu nie trzeba wybierać placówki najbliższej miejsca zamieszkania. Wszelkie informacje dotyczące danego szpitala można uzyskać u swojej położnej lub bezpośrednio w szpitalu czy na stronie internetowej danej placówki.

Jeżeli nie znamy języka angielskiego można poprosić o pomoc  tłumacza, który ułatwi nam kontakt z położną i lekarzem. Każdej Polce w Szkocji, Wielkiej Brytanii przysługuje prawo do bezpłatnego tłumacza z urzędu.

Poród naturalny

W Anglii samo odejście wód płodowych nie jest wystarczającym pwoodem aby zatrzymano nas w szpitalu. Muszą temu towarzyszyć skurcze, najlepiej aby były one co 3 minuty a rozwarcie na 4cm.  

Na Wyspie lekarze są bardzo przeciwni nacinaniu krocza. Podczas gdy w Polsce jest to procedura wykonywana prawie standardowo i dotyczy około 57 proc. porodów. Oczywiście jeśli wystąpią komplikacje nacięcie musi zostać wykonane.  W Anglii również nie jest golone krocze czy wkonywana lewatywa. Natomiast przy podaniu epiduralu zakładają cewnik.

Ciążę można przenosić do 12 dni od planowanej daty porodu, w tym czasie musimy spotkać się z położną przynajmniej 2 razy, w 12 dniu udajemy się na wywołanie porodu.
Łożysko można urodzić naturalnie i trwa to ok. godziny lub możemy skorzystać z zastrzyku, wówczas trwa to ok. 20 minut.
Położne bardzo zachęcają do karmienia piersią. Jeśli z jakiś powodów nie uda się to młodej mamie, szpital ma butelki i mleko dla noworodków także nie trzeba zabierać ze sobą.
Nalezy mieć ze sobą fotelik samochodowy, bez tego nie zostaniemy wypuszczeni ze szpitala. Od momentu rejestracji do wypisu najczęściej mijają 24 godziny. Aczkolwiek wszystko zalezy od zdrowia matki i malucha. Przed wypisem jeszcze w szpitalu personel szpitalny zbada dziecko, skieruje na badania bioderek, poda dziecku witaminę K oraz zaszczepi przeciw gruźlicy.

Poród w wodzie

Placówki należące do NHS oferują porody w wodzie. Rodząca znajduje się w wannie z wodą o głębokości 50-60 cm i temp. 36-37 stopni, pomieszczenie ogrzane do min. 26 stopni. U zrelaksowanej kobiety szybciej rozszerza się szyjka macicy i mięśnie krocza, dzięki czemu główka noworodka szybciej przesuwa się w kierunku wyjścia.

Niestety nie wszystkie kobiety mogą rodzić w wodzie. Do takiego porodu kwalifikują się kobiety z ciążą donoszoną. Nieprawidłowy przebieg porodu i nieprawidłowe ułożenie płodu są jedym z głównych przeciwwskazań. Jeśli przyszła mama ma problemy z ciśnieniem krwi czy cierpi na choroby układu krążenia również nie będzie mogła skorzystać z porodu w wodzie.

Cesarskie cięcie

O takim rozwiązaniu ze względu na stan zdrowia matki lub dziecka decyduje lekarz przed bądź w trakcie rozwiązania. Anestezjolog stosuje wtedy znieczulenie ogólne (zewnątrz oponowe) lub miejscowe (podpajęczynówkowe).

Po porodzie kobieta może zostać wypisana ze szpitala już po 3-4 dniach, - zależy to jednak od jej stanu zdrowia i czy nie ma przeciwwskazań do wypisania ze szpitala.

Najczęstszymi wskazaniami do cesarskiego cięcia są wady wzroku, choroby serca, nerek, nadciśnienia, cukrzyca, poprzeczne ułożenie płodu, zbyt wczesne odklejenie się łożyska, łożysko przodujące. Również zakażenie matki wirusem HIV lub wirusem opryszczki narządów płciowych jest przeciwskazaniem gdyż poród naturalny mógłby spowodować przeniesienie wirusa na dziecko.

Poród w domu

Porody w domu w Anglii są dość rzadkie jednak nadal się odbywają. W domu może asystować także lekarz, a na zewnątrz czekać karetka, by zminimalizować ewentualne ryzyko. Można w ten sposób rodzić i to na koszt NHS pod warunkiem, że szpital, który o to poprosimy oferuje taką usługę.
O porodzie w domu nalezy poinformować jak najwcześniej. Położna dokona wstępnej oceny i jeśli nie będzie przeciwwskazań, szpital wyraża zgodę. Podczas porodu w domu zazwyczaj przyszłej mamie towarzyszą dwie położne.

Po porodzie

Dziecko ze szpitala wychodzi z Red Book czyli odpowiednikiem naszej książeczki zdrowia. W 4 dobie życia dziecka należy wrócić do szpitala. Dziecko zostaje zważone, jeśli prawidłowo przybiera na wadze następnego dnia nalezy przyjechać na pobranie krwi ze stopy. Jest to badanie przesiewowe, aby wykryć choroby genetyczne. W Anglii obowiązują badania na fenyloketonurię, niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę, niedokrwistość sierpowatokrwinkową i MCADD (rzadką chorobę metaboliczną) oraz choroby specyficzne dla regionu.
W pierwszych tygodniach życia dziecka należy zapisać dziecko do przychodni (GP).

Po porodzie przez 10 do 28 dni położna odwiedza nową mamę i jej dziecko pomagając w pielęgnacji, udzielając rad i kontrolując stan zdrowia.

Po tym okresie opiekę nad dzieckiem przejmuje pielęgniarka środowiskowa (health visitor). Powinna skontaktować się z nami tuż po zakończeniu wizyt położnej. Przez pierwszych kilkanaście dni może nas odwiedzać w domu.  Później dostaniemy zaproszenie do baby clinic, gdzie przyjmować nas będzie w przychodni zdrowia.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • ~Anulka: Mam wrażenie, że artykuł był pisany o 3 w nocy na kolanie. Np. "Tradycyjnie możemy rodzić w szpitalu (na oddziale położniczym prowadzonym przez położne, na oddziale szpitalnym, w wannie)" czy wanna to osobne miejsce? Nie, ona znajduję się najczęściej na oddziale położniczym, ewentualnie, rzadziej na oddziale szpitalnym. Miałam nie komentować, ale szlag mnie trafia jak czytam takie bzdury. Błędy merytoryczne, też ich sporo: "Do wyboru również mamy znieczulenie: gaz, diamorphine (lek przeciwbólowy), epidural czyli znieczulenie zewnątrzoponowe lub TENS", jest ich więcej i również zależą od szpitala, np. mój szpital nie ma TENS. "W Anglii samo odejście wód płodowych nie jest wystarczającym powodem aby zatrzymano nas w szpitalu. Muszą temu towarzyszyć skurcze, najlepiej aby były one co 3 minuty a rozwarcie na 4cm." za zaawansowany poród uznaje się, jeżeli skurcze są co najmniej co 5 minut i trwają minutę. Przy czym należy tak czy inaczej wcześniej zadzwonić do szpitala, to samo jeżeli odejdą wody. Następnym razem proponuję przeprowadzić lepszy research.
  • ~Zuza: Nie zgadzam się z ostatnią informacja. Urodziłam dziecko w Anglii i tylko raz po porodzie odwiedziła mnie położna w celu głównie zwazenia dziecka. Na następne dwie wizyty musiałam udać się z dzieckiem do przychodni. Wizyty Health Visitor były dwie w przeciągu 2-3 miesiecy od urodzenia.

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!