MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Młodzi Słowacy dręczyli angielskie dzieci? A może na odwrót? Ofsted wszczyna dochodzenie

Wikimedia Commons

Dodano: 12.02.2016

Ofsted zdecydował o rozpoczęciu w trybie kryzysowym inspekcji w szkole sir Williama Staniera w Crewe. Inspektorzy chcą wyjaśnić, czy doniesienia o tym, że pochodzące ze Słowacji dzieci, które licznie uczęszczają do tej szkoły, znęcały się nad angielskimi kolegami. Świadkowie mówią, że młodzi Słowacy mówili Anglikom, że ci powinni się im kłaniać.

Doszło też do pobicia nauczyciela. Wiadomo, że napięcia między dziećmi imigrantów oraz miejscowymi były w szkole bardzo duże. Nie jest jednak jasne, po której stronie (i czy po którejś) leży w tym wypadku wina. Po bójce, do której doszło w ubiegłym tygodniu i która spowodowała, że konflikt wylał się na ulicę robotniczego miasta w północnej Anglii (pisaliśmy o tym TUTAJ), zawieszono sześcioro uczniów. Po równo - troje Anglików oraz troje Słowaków.

Od czasu tej bójki sprawy przybrały bardzo niebezpieczny obrót i napięcia pomiędzy imigrantami oraz miejscowymi przeniosły się na ulice. Między innymi Crewe zaczęły patrolować kilkudziesięciosobowe bojówki złożone z Anglików, którz twierdzą, że „muszą chronić własne dzieci”. Jednocześnie lokalna społeczność podkreśla, że straciła zaufanie do władz szkolnych oraz policji, która – jak mówią - „stara się zamieść sprawę pod dywan”. By przeciąć tę spirale braku zaufania oraz zażegnać przelewający się na ulicę konflikt, Ofsted podjął decyzję o rozpoczęciu inspekcji, mającej wyjaśnić wszystkie okoliczności wydarzeń, do których doszło w szkole.

Zorganizowano także spotkania liderów lokalnej społeczności z policją oraz radnymi.

Jak na razie ustalono, że bójka nie była pojedynczym incydentem. Do podobnych zdarzeń dochodziło kilkukrotnie i jednorazowo brało w nich udział nawet 12 uczniów. W jednej z nich obrażenia odniósł nawet nauczyciel. - Nie do końca wiadomo, co się stało, ale wydaje się, że słowackie dzieci mówiły młodym Anglikom, by ci się im kłaniali – mówił lokalny radny Damian Bailey. Pojawiły się także informacje, że dzieciom grożono gwałtem, jednak szkoła zaprzecza.

Inspekcja Ofsted rozpoczęła się wczoraj.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!