MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Dentysta brał pieniądze jednocześnie od pacjentów i NHS. Wydawał je na luksusowe samochody

Fot. Getty Images.

Dodano: 02.02.2016

Mark Walewski to mający polskie korzenie dentysta, który za wyłudzenie z NHS 220 tys. funtów, najbliższe trzy lata spędzi za kratami. Mężczyzna okradał wspólną kasę przez sześć lat.

Oszustwa polegały na tym, że Walewski wystawiał NHS rachunki za pracę, której nie wykonał (na liście był np. przegląd stomatologiczny wykonany u 17-dniowego noworodka) lub za którą pacjenci zapłacili już z własnej kieszeni podczas „prywatnej” wizyty. Pomiędzy 2006 i 2012 roki zrobił to 6608 razy.

Pracował w New Dental Surgery w Hindhead. Zarabiał tam 150 tys. funtów rocznie. A mimo to nie mógł się powstrzymać przed kradzieżami i sięganiem po pieniądze ze wspólnej kasy. Pozwalało mu to na prowadzenie – jak mówił prokurator „wystawnego stylu życia”. Walewski miał kilka nieruchomości, a w jego garażu stała „flota” bardzo drogich samochodów.

Kiedy w 2012 roku policja po raz pierwszy zapukała do jego drzwi, nie tylko nie przyznał się do winy, ale jeszcze zrzucił ją na swoją asystentkę. Kobieta trafiła nawet do aresztu. Późniejsze śledztwo wykazało jednak, że to nie ona łasiła się na społeczne pieniądze – robił to jej szef.

Teraz 68-latek przyznał się do winy w wypadku dwóch zarzutów uzyskania pieniędzy na drosze oszustwa oraz dwóch dokonania oszustwa poprzez nadużycie pozycji. Zarzutów było jeszcze 17, ale prokuratura zgodziła się odłożyć je „na półkę”.

Sędzia Stephen Climie wymierzył mu karę trzech lat pozbawienia wolności. Mówił: „To co zrobiłeś rzuca cień na całą twoją profesję.”

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!