MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Przełomowa decyzja. Jest zgoda na modyfikację genetyczną ludzkich embrionów

Wielka Brytania jako druga na świecie zdecydowała się na ten krok, fot. Getty Images

Dodano: 02.02.2016

Londyński Instytut Cricka otrzymał zgodę od Urzędu ds. Płodności i Embriologii (HEFA) na przeprowadzanie eksperymentów genetycznych na zarodku człowieka. Tym samym będzie to pierwsza jednostka w Europie, i druga po Chinach, na świecie, gdzie tego typu badania będą przeprowadzane.

Na decyzję HEFA trzeba było czekać niemal pół roku, ponieważ nie jest ona prosta ze względów etycznych. Badania w przyszłości mogą pozwolić na wyleczenie wielu chorób, z którymi współczesna medycyna nie potrafi sobie poradzić. Z drugiej strony krytycy takich rozwiązań, podkreślają, że w dalszej przyszłości mogą one doprowadzić do "projektowania" dzieci i działań eugenicznych.

Pierwsze badanie Instytutu Crika dotyczyć będzie znalezienia genu, który uszkadza płody i prowadzi do poronień. Zastosowana zostanie do tego nowatorska technologia Crispr-Cas9, polegająca na edycji zapisu DNA w genach.

Naukowcy tłumaczą, że do przeprowadzenia tego rodzaju badań, eksperymenty na ludzkich embrionach są konieczne. Badane geny powstają w fazie rozwojowej ludzkiego zarodka, ale nie występują u zwierząt, na których z reguły przeprowadza się eksperymenty.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!