MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Najoszczędniejsza emerytka w UK potrafi przeżyć rok za niecałe 2,5 tys. funtów

fot. Getty Images / Facebook

Dodano: 25.01.2016

Szukasz inspiracji do oszczędnego prowadzenia domu? Poznaj Ilonę Richards.  66-latka z Wysp potrafi przeżyć rok za… 2400 funtów. „Nie popadam w szaleństwo i niczego sobie nie odmawiam” – opowiada.

Ilona Richards ze Scunthorpe w North Lincolnshire przez lata pracowała jako kierowca ciężarówki, ale magazyn, w którym była zatrudniona, niespodziewanie został zamknięty. „Zbliżały się moje 60. urodziny. Pomyślałam, że to dobry czas na zmianę w życiu” – wyjaśnia.

Jak tłumaczy, sekret niskich kosztów utrzymania tkwi w planowaniu i odpowiednim podejściu do zakupów. „Kilka przykładów. Wydaję na jedzenie około 10 funtów tygodniowo. Nie gotuję całego czajnika wody, tylko podgrzewam pojedyncze kubki w mikrofalówce. Doskonale działający odkurzacz znalazłam kiedyś obok kontenera na śmieci. Ubieram parę warstw odzieży, więc mogę oszczędzić na ogrzewaniu” – wylicza Ilona. Podkreśla  jednocześnie, że stara się rozsądnie gospodarować pieniędzmi, ale nie popada w skrajność i nie odmawia sobie drobnych przyjemności. „Jestem łasuchem. Uwielbiam pączki. A cztery sztuki to koszt zaledwie 15 pensów” – śmieje się.

„Między skąpstwem a byciem oszczędnym jest zasadnicza różnica. Niewielki budżet nie oznacza, że życie musi być pełne smutku i zniechęcenia. To kwestia ustalenia priorytetów” – opowiada. „Nigdy nie chciałam być bogata. Za dużo martwiłabym się o to, czy moje pieniądze są bezpieczne. Kiedy masz mniej, mniej się martwisz” – dodaje.

„Kiedyś obcinałam włosy za 4,5 funta u dziewczyn przyuczających się do zawodu. Teraz robię to sama. Zakupy robię w Tesco po 19.30, kiedy wiele produktów jest przecenionych. Zauważyłam, że pierwsze żółte naklejki z promocjami pojawiają się w porze obiadu, kolejne trochę później popołudniu, a ostatnie wieczorem. Wtedy wychodzę po to, czego potrzebuję” – mówi Ilona.

„Kiedy już wrócę z zakupów, opisuję wszystkie produkty, sprawdzam daty przydatności do spożycia i planuję posiłki tak, by zjadać wszystko w kolejności zgodnej z tymi datami. Buraki spokojnie przetrwają w lodówce kilka dni, ale pomidorami i malinami należy zająć się zanim zostanie z nich papka” – wyjaśnia.

Emerytka chętnie wylicza swoje oszczędności. „Butelka szamponu wystarcza mi na 8 miesięcy. Płyn do mycia naczyń – na rok. A każdego miesiąca mogę pozwolić sobie na butelkę wina i cztery butelki cydru” – dodaje.

Dodaj komentarz

Komentarze (5)

  • ~kloszard: No jak wszyscy tak zaczną żyć to za chwilę, gospodarka UK upadnie.
  • ~Agnes: do K.Z. pączki w przecenie w Bournemouth, po 19:30 często są za 12 pensów i nie z pleśnią. Podobnie pieczywo wypiekane w tym samym dniu a wieczorem już jest przeceniane. Jeśli mieszkasz w Londynie, to zapomnij o przecenach. Już 2 lata temu była taka walka wieczorem o przeceny, że teraz po prostu markety przeceniają nawet mocno przeterminowane rzeczy o kilka pensów bo i tak ludzie to kupią. Ja stamtąd uciekłam do mniejszego miasta i tu da się żyć. uwierz mi. Może nie jak ta pani z artykułu, bo zużycie 1 butelki szamponu na rok itp to już przegięcie, ale jest po prostu lepiej w mniejszych miejscowościach.
  • ~Nat: 12 lat i moze nadal za malo by wiedzieć ze w Tesco po ostatnich przecenach mozna nawet i kurczaka za 20 pensow kupic. Nie popieram takiego stylu ale nie ma co zarzucać kłamstw.
  • ~K.Z.: 15 pensow za paczki chyba juz z plesnia, mieszkam w Anglii juz 12 lat i nawet kilka lat temu nigdzie takich tanich nie widziałam. Butelke szamponu na 8 miesiecy chyba jak sie kapie raz na miesiac. Pisza takie glupoty i pozniej ludzie w Polsce mysla ze tu wszystko jest za darmo
  • ~Kasia: A dajcie spokój co to za jazda takie wyliczanie ;)

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!