MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Nowa terapia pomoże zajść w ciążę kobietom po 30-tce

Fot. Getty Images.

Dodano: 25.01.2016

Nowa terapia wspierająca in vitro może drastycznie podnieść szansę na zajście w ciążę u kobiet po 30. roku życia, ale także u tych, które skończyły już 40 lat. Jedna z brytyjskich klinik leczenia niepłodności złożyła wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie pilotażowych badań techniki Augment. Te mogą rozpocząć się już w tym roku – donosi „The Independent”.

Terapia Augment polega na „rewitalizacji” jajeczek. Tej dokonuje się z pomocą młodszych i bardziej żywotnych komórek macierzystych pobranych z jajników. Zastosowanie tej metody ma zwielokrotnić szansę kobiet w czwartej oraz piątej dekadzie życia na udany zabieg in vitro.

Obecnie szanse na udane zapłodnienie in vitro bardzo szybko spadają z wiekiem. O ile u kobiet do 35 roku życia procedura kończy się powodzeniem w mniej więcej co trzecim wypadku, to już u pań w wieku 38-39 lat jest to 21 proc. Powyżej 44 roku życia spada poniżej dwóch procent.

Argumentuje się, że powodem są starzejące się mitochondria jajeczek. Zwolennicy nowej terapii wskazują, że te da się „odmłodzić” z pomocą komórek macierzystych. Krytycy podnoszą kwestie etyczne, a także wskazują, że nowa technika prawdopodobnie okaże się nieskuteczna.

Augment opracowano w Stanach Zjednoczonych, ale jak na razie nie dopuszczono go tam jako metody leczenia – wciąż trwają badania. Mimo to jedna z brytyjskich klinki leczenia niepłodności znajdujących się w Nottingham złożyła wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie pilotażowych badań nowej metody na terenie Wielkiej Brytanii. Ta najprawdopodobniej zostanie udzielona i już w tym roku pierwsze 20 kobiet będzie mogło sprawdzić, czy pomysł Amerykanów działa.

Lekarze podkreślają, że może to być wyjątkowa szansa dla wielu kobiet na posiadanie własnego biologicznego potomstwa.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!