MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Szkoły nie będą mogły uczyć, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety

Ministerstwo Edukacji może zabronić szkołom niedzielnym nauczania, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety

Dodano: 13.01.2016

Poprawność polityczna w Wielkiej Brytanii balansuje na granicy obłędu? Już niedługo w szkołach niedzielnych na Wyspach może zostać wprowadzony zakaz nauczania, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety. „Ten ruch może zagrozić tradycyjnym brytyjskim wartościom” – alarmują eksperci.

Zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany zakładają, że Ofsted (urząd zajmujący się kontrolą instytucji oświatowych w UK) będzie mógł wysłać swoich inspektorów m.in. do szkół niedzielnych, kościelnych grup młodzieżowych i organizacji harcerskich, by sprawdzić, czy nie dochodzi tam do „radykalizacji dzieci”, czyli np. nauczania, że… małżeństwem tradycyjnie nazywa się związek mężczyzny i kobiety.

Plan został już potępiony przez kilkoro parlamentarzystów Partii Konserwatywnej, którzy wyrazili obawę, że propozycja resortu edukacji może mieć „szkodliwy wpływ na wolność organizacji religijnych”. „Boimy się wizji inspektorów Ofsted przyglądających się spotkaniom młodzieży i karzących za odwoływanie się do tradycyjnego rozumienia małżeństwa, które przecież do niedawna było dominującym w Wielkiej Brytanii” – wyjaśnili. „To wszystko podważa system tradycyjnych, brytyjskich wartości” – dodają. Ich zdaniem utrudnianie działalności organizacjom religijnym w przekonaniu, że „radykalizm może zrodzić się wszędzie” to absurd.

„Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, będzie to bezprecedensowy atak na wolność wyznania w tym kraju” – komentują przedstawiciele Instytutu Chrześcijańskiego.

Resort edukacji broni jednak swoich planów tłumacząc, że chce jedynie walczyć z… „niewłaściwym podejściem do nauczania”. „Zajęcia pozalekcyjne, w których uczestniczą nasze dzieci często są ogromnym wsparciem w kształtowaniu ich wiedzy i charakterów. Zdarza się jednak, że dostajemy sygnały od rodziców zaniepokojonych przejawami ekstremizmu, agresji i niewłaściwego podejścia do nauczania. Jako rząd musimy się tym zająć” – wyjaśnia rzeczniczka Ministerstwa Edukacji.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!