MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Piersią czy z butelki – jak karmić niemowlaka?

Getty

Dodano: 17.01.2016

Żywienie ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dotyczy to zarówno samego pokarmu, jak i sposobu jego podawania. Dlatego młode matki stają przed poważnym wyzwaniem: karmić piersią czy z butelki?

Naturalne jest najlepsze – to stwierdzenie, które zazwyczaj nie wywołuje kontrowersji. Szczególnie w odniesieniu do zdrowego żywienia. Z karmieniem niemowląt jest jednak nieco inaczej. Choć większość młodych matek woli karmić piersią, to jednak coraz popularniejsze staje się karmienie mieszane. Butelki po prostu nie zawsze da się uniknąć.

Co zawiera mleko matki?

Tuż po porodzie piersi kobiety zaczynają wytwarzać siarę. To pierwszy pokarm wydzielany przez gruczoły mleczne matki. Ma on gęstość śmietanki i żółtą barwą, której źródłem jest wysoka zawartość beta-karotenu. Siara zawiera więcej białka niż normalne mleko matki. Większość tych protein to przeciwciała, które mają za zadanie uodpornić noworodka na rozmaite patogeny. Siara zawiera m.in. immunoglobuliny przeciwko Salmonelli, grypie, polio i innym wirusom, a także dużą ilość witamin i soli mineralnych. Dlatego tak istotne jest, by niemowlak mógł skorzystać z pierwszego pokarmu wytwarzanego przez matkę.

Mniej więcej po trzech dniach od porodu gruczoły piersiowe zaczynają wytwarzać tzw. mleko przejściowe. Przypomina ono połączenie mleka i soku pomarańczowego. Mleko dojrzałe pojawia się zazwyczaj po upływie siedmiu dni od rozwiązania. Ma ono w swoim składzie mniej białka niż siara, ale więcej węglowodanów i tłuszczów – co zwiększa jego kaloryczność. Płyn zmienia zabarwienie z pomarańczowego na niebieskawe i staje się bardziej wodnisty. Według rozmaitych źródeł, dziecko spożywające mleko matki aż do szóstego miesiąca życia nie wymaga dodatkowego karmienia.

Naturalne jest lepsze!

Za karmieniem piersią przemawia wiele względów. Najbardziej ogólny jest taki, że ten sposób dostarczania pokarmu niemowlakowi wynika z ludzkiej natury – jako „sprawdzony ewolucyjnie”, wydaje się więc najbardziej efektywny. Przede wszystkim jednak mleko matki to pełnowartościowy pokarm, dostarczający dziecku kompletnego „pakietu” niezbędnych substancji odżywczych, a także związków stymulujących rozwój układu odpornościowego. Wyniki badań pokazują, że karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwsze cztery miesiące jego życia obniża ryzyko infekcji oddechowych oraz usznych. Naturalny pokarm matki zapobiega również odkładaniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej u dziecka, ponieważ zawiera cenne kwasy omega-3, które regulują szereg funkcji w ludzkim organizmie, w tym poprawną pracę układu krążenia. Co istotne, skład mleka zmienia się w trakcie laktacji i dostosowuje do potrzeb dorastającego malucha.

Nie mniej ważne od zdrowotnych aspektów kamienia piersią, są również względy emocjonalne. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi fizycznemu podczas naturalnego karmienia, dziecko czuje bliskość matki i związane z tym bezpieczeństwo. Ma to duży wpływ na rozwój psychofizyczny malucha.

Warto też wspomnieć o kwestii być może najbardziej prozaicznej: karmienie piersią nie kosztuje – w odróżnieniu od „aplikowania” dziecku pokarmu z butelki. Oszczędność dotyczy nie tylko pieniędzy, ale i czasu, którego matka nie musi poświęcać na podgrzewanie napoju czy mycie i sterylizację naczyń.

Czy butelka ma sens?

Choć większość lekarzy jest zdania, że karmienie naturalne jest bardziej korzystne dla niemowlaka, to wiele matek decyduje się na karmienie lub dokarmianie dziecka z butelki. W takim przypadku pokarm może stanowić mleko naturalne odciągnięte za pomocą laktatora, lub mleko modyfikowane. Częstym powodem takiego sposobu dostarczania niemowlakowi pokarmu jest wygoda. Z butelki może karmić każdy – nie tylko matka, ale również ojciec czy babcia. Dzięki temu matka może spokojnie zasnąć, zamiast zrywać się w nocy co kilka godzin. Są też inne argumenty przemawiające za karmieniem z butelki. Przykładowo taki, że brodawka nie zawsze „pasuje” do ust dziecka. Albo taki, że niekiedy należy dokładnie odmierzyć pokarm spożywany przez malucha, co w przypadku karmienia piersią jest dosyć trudne. Matki często uważają również, że karmiąc dziecko mlekiem modyfikowanym zapewnią mu więcej pokarmu – co niekoniecznie jest zgodnie z prawdą, ponieważ mleko naturalne zawiera komplet niezbędnych składników, a noworodek niekoniecznie potrzebuje dużej ilości mleka.
W serwisach i na forach internetowych w kwestii metod karmienia panuje wielogłos. Niektórzy sądzą, że spory podgrzewają firmy produkujące preparaty mleczne, próbujące namówić matki, by zamiast karmić naturalnie, kupowały sztuczne wyroby. To całkiem prawdopodobna hipoteza – w końcu producent musi jakoś „rozreklamować” swój towar.

A może karmienie z butelki faktycznie ma sens i stanowi wygodne rozwiązanie dla wiecznie niewyspanej młodej matki? Chętnie usłyszymy również wasze głosy na ten temat.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • ~eRzecznikHumana: Wpadliśmy w wir, który kręci się wokół tego, że matki są wygodne i z tego powodu karmią mm. Umówmy się, że karmienie piersią jest bardziej ekonomiczne niż jakiekolwiek inne. Są jednak sytuacje kiedy mam musi wrócić do pracy albo wyjechać, są sytuacje, że mamy zwyczajnie nie mają pokarmu, że nie mogą być z dzieckiem i na pewno są też takie, które chcą karmić mlekiem modyfikowanym. Jednak decyzję podejmuje każda matka samodzielnie i jestem przekonana, że każda mama łącznie z karmiącymi mm chce dla swoich dzieci tego co najlepsze. Pisanie, że firma może podgrzewać jakieś spory aby matki chciały karmić mm są niesamowite. Jest potrzeba czy chęć to każda matka sama sięgnie po preparat według niej odpowiedni. Humana np oprócz mleka ma takie produkty jak herbatki, deserki czy obiadki więc nakręcanie matek na mm nie jest takiej firmie absolutnie potrzebne bo gama produktów jest ogromna.

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!