MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Wielka Brytania była o krok od... wojny z Kirgistanem?

Getty

Dodano: 11.01.2016

Pojawiły się nowe fakty w zaskakującej historii Szkota uwięzionego w Kirgistanie. Michael McFeat, który po deportacji na Wyspy udzielił wywiadu gazecie „Sunday Post”, twierdzi, że istniała realna groźba wojny między tą środkowoazjatycką republiką a Wielką Brytanią.

Historia Brytyjczyka uwięzionego w Kirgistanie, którą opisaliśmy w zeszłym tygodniu, ma emocjonujący ciąg dalszy. W świetle relacji samego zainteresowanego okazuje się, że jeden nieopatrzny post na Facebooku nieomal... doprowadził do wojny między państwami.

Dla przypomnienia: Michael McFeat, zatrudniony w kirgiskiej kopalni złota, trafił do więzienia za porównanie lokalnego specjału (chuchuk – kiełbasa z końskiego mięsa) do końskiego członka na swoim koncie w popularnym serwisie społecznościowym. Groziło mu pięć lat za kratkami. Wcześniej, jak się okazuje, nieomal został zlinczowany przez wściekłych współpracowników. Śmierci uniknął tylko dzięki temu, że został „wyszmuglowany” z zakładu pracy w karetce pogotowia.

Na tym jednak nie koniec. Pochodzący ze Szkocji McFeat twierdzi, że jego wybryk mógł doprowadzić do wojny między Kirgistanem a Zjednoczonym Królestwem. Nie jest to bynajmniej jego własny wymysł. Zupełnie na serio przekonywali go o tym policjanci, którzy dokonali jego aresztowania. Przemawia za tym fakt, że oburzenie Kirgizów – również poza miejscem pracy McFeata – na kontrowersyjny wpis na Facebooku było ogromne.

Brytyjczyk trafił za kratki na mocy prawa o nienawiści na tle różnic narodowościowych. Domagała się tego załoga kopalni Kumtor, w której McFeat pracował jako nadzorca brygady spawaczy. Jego byli koledzy byli tak zdeterminowani, by doprowadzić do jego uwięzienia, że przygotowali w tej sprawie siedemnastostronicową petycję do władz kopalni i zorganizowali strajk, który trwał aż do momentu, gdy McFeat znalazł się w areszcie na lotnisku w Manas, niedaleko Biszkeku. Co ciekawe, gdy tam dotarł, zauważył, że wystawiono za nim list gończy z jego zdjęciem pobranym z Facebooka.

Ostatecznie Szkot został deportowany do UK i otrzymał zakaz przyjazdu do Kirgistanu przez najbliższe pięć lat. Można się jednak spodziewać, że sam chętnie „przedłuży” go sobie dożywotnio.

PS McFeat twierdzi, że porównanie chuchuku do zwierzęcego członka nie wynikało ze złośliwości – naprawdę wierzył, że ma do czynienia z końskim penisem.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!