MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Chińczycy pokazali pierwszego na świecie pasażerskiego drona

Ehang 184, fot. materiały producenta

Dodano: 08.01.2016

Na CES, największych targach elektroniki użytkowej w Las Vegas, chińska firma pokazała wynalazek, który może zrewolucjonizować transport. Ehang 184 to pierwszy pasażerski dron. Jest całkowicie bezobsługowy, a producenci zapewniają o 100-procentowym bezpieczeństwie.

Dron, dzięki czterem silnikom po bokach kabiny pasażerskiej nazywany też kwadrokopterem, ma automatycznie poprowadzić pasażera z miejsca startu do wybranego punktu. Ma to ograniczyć problemy prawne i dać możliwość lotu osobom, które nie posiadają licencji. "Sterowanie" odbywać się będzie po prostu przez aplikację na smartfona.

Maszyna według zapewnień producentów może przelecieć do 15 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu przez 23 minuty. Następnie dron powinien być ponownie naładowany, co trwa z reguły 2 godziny. Maksymalna prędkość to 23 kilometry. Pasażer wraz z bagażem nie powinien ważyć więcej niż 100 kg.

Odwiedzający targi musieli uwierzyć w zapewnienia na słowo. Nie odbył się żaden lot pokazowy, ponieważ FAA, amerykański urząd zajmujący się pozwoleniami na loty dronami, w tym wypadku zgody nie wydał.

Na razie cena wydaje się dość zaporowa. 200 tys. dolarów za jedną maszynę spowoduje, że pierwszymi użytkownikami będą osoby, albo firmy naprawdę majętne. Jednak, gdy sprzęt wejdzie do masowej produkcji, a wraz z tym pojawi się odpowiednia infrastruktura i co najważniejsze, dostosowane zostaną przepisy, wówczas pasażerski dron naprawdę może zmienić transportowe zwyczaje ludzi.

Sceptycy podkreślają jednak, że to dość mgliste i odległe plany. Póki co mało jest możliwych sposobów na wykorzystanie drona. W Europie i Stanach Zjednoczonych pojawiły się już regulacje, które utrudniają latanie zwykłymi dronami w miastach, więc udzielenie zgody na loty pasażerskie może potrwać. Ważna jest też kwestia odpowiedzialności za potencjalne straty. W momencie gdy to nie my kierujemy pojazdem, trudno nam brać odpowiedzialność za decyzje maszyny.

Kluczowe będzie również bezpieczeństwo pasażera w dronie. Ehang 184 posiada cztery silniki, a przy awarii któregokolwiek pozostałe mogą przejąć jego zadania i rozpocząć procedurą lądowania awaryjnego. Jednak setki godzin testów labolatoryjnych mogły nie uwzględnić wszystkich niebezpieczeństw, które pojawią się podczas użytkowania.

 

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!