MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Media szukają nowego Jihadi Johna. Siostra: "jeżeli to prawda, sama go zabiję"

Kadr z filmu, na którym nowy Jihadi John dokonuje egzekucji

Dodano: 05.01.2016

Niedzielne nagranie, na którym pokazano egzekucję pięciu mężczyzn, domniemanych "brytyjskich szpiegów", poruszyła opinię publiczną. Trwają spekulacje, kim jest "nowy Jihadi John". Według dziennika "The Daily Mail" jest to Siddhartha Dhar, hindus, który przeszedł na Islam i przyjął imię Abu Rumaysah.

W 10-minutowym filmie zamaskowany mężczyzna z bronią w ręku mówi po angielsku, że ma wiadomość dla brytyjskiego premiera Davida Camerona. "Tylko idiota odważyłby się prowadzić wojnę przeciw krainie, gdzie króluje prawo Allaha" i gdzie ludzie są chronieni sprawiedliwością oraz prawem szariatu. Nazywa Camerona "idiotą", który wierzy, że za pomocą "kilku samolotów" jest w stanie pokonać "potężne Państwo Islamskie" w Syrii i Iraku.

"Nie mogę w to uwierzyć. To zbyt duży szok. Nie wiem co robią władze, żeby potwierdzić jego tożsamość, ale muszę wiedzieć czy to on" mówi zdesperowana siostra Konika Dhar, dodając że jeżeli wiadomości się potwierdzą "zabije go własnymi rękami za to co zrobił".

Konika Dhar poznała mężczyznę z filmu po głosie, który "brzmi podobnie do jej brata", ale z drugiej strony wskazała na kilka szczegółów sugerujących, że to jednak ktoś inny. "Nowy Jihadi John" ma mieć jedno oko mniejsze od drugiego, jest wyższy i ma węższe barki niż jej brat.

W winę syna nie wierzy również matka, Sobita Dhar. "Nigdy wcześniej nie podejrzewałam, że może mieć kontakty z terrorystami. Był bardzo czuły i nieśmiały" mówi brytyjskiemu tabloidowi.

Tezę, że kolejny Jihadi John to Dhar potwierdza ekspert ds. terroryzmu Raffaello Pantucci. Jego zdaniem głos z filmu jest podobny do poprzednich nagrań Dhara, gdy występował już jako Abu Rumaysah. Akcent terrorysty sugeruje również, że pochodzi on z Londynu i sprawia wrażenie wykształconego człowieka.

32-letni Siddhartha Dhar został zwolniony z więzienia we wrześniu 2014 roku za kaucją. Zabrano mu paszport, ale nie upłynęła nawet doba od jego wyjścia na wolność, gdy wsiadł w autokar do Paryża, a stamtąd ze sfałszowanymi dokumentami poleciał na Bliski Wschód.

Dhar był wcześniej znany brytyjskiemu wywiadowi. Według źródeł ze służb, miał on kontakt z Michaelem Adebolajo. Zapewne to on doprowadził do radykalizacji przyszłego mordercy, który wraz z kolegą niedaleko londyńskich koszar zabił maczetą żołnierza Lee Rigby'ego.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!