MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

"W nowym roku nie wszystko się zmieni, problemy pozostaną"

Papież Franciszek, fot. Getty Images

Dodano: 01.01.2016

Papież Franciszek powiedział wiernym w pierwszym dniu nowego roku, że wraz z jego nadejściem nie wszystko się zmieni, a wiele problemów pozostanie. Podkreślał, że Bóg nie obiecuje "magicznych zmian" i nie posługuje się "czarodziejską różdżką".

Zwracając się do 60 tysięcy wiernych zebranych na placu Świętego Piotra w południe na modlitwie Anioł Pański papież podkreślił, że wymiana życzeń na początku nowego roku jest wyrazem pragnienia, by to, co się wydarzy, było lepsze.

„To znak nadziei, która nas ożywia i zachęca do tego, by wierzyć w życie. Ale wiemy, że wraz z nowym rokiem nie wszystko się zmieni i że wiele problemów z wczoraj pozostanie także jutro” - oświadczył Franciszek.

„Bóg nie obiecuje magicznych zmian, nie posługuje się czarodziejską różdżką. Kocha zmieniać rzeczywistość od środka, z cierpliwością i miłością, prosi, by móc wejść do naszego życia z delikatnością, jak deszcz spadający na ziemię, by przyniosła owoce” - dodał.

Papież przypomniał, że 1 stycznia Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju, w tym roku pod hasłem: „Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój”. Wskazywał: „Pokój, który pragnie siać Bóg Ojciec, musi być przez nas pielęgnowany. Nie tylko, musi być także zdobywany”. Jak mówił, wymaga to prawdziwej walki, duchowej batalii w sercach ludzi.

„Bo wrogiem pokoju jest nie tylko wojna, ale również obojętność, która sprawia, że myśli się jedynie o sobie samym i tworzy bariery, podejrzenia, strach i zamknięcie” - wyjaśnił.

Franciszek zauważył: “Dzięki Bogu, mamy wiele informacji, ale czasem bywamy tak zasypani przez wiadomości, że jesteśmy oderwani od rzeczywistości, od brata czy siostry, którzy nas potrzebują”.

Wezwał wiernych, by otworzyli swoje serca i rozbudzili w sobie troskę o bliźnich. „To jest droga, by zdobyć pokój” - podkreślił.

W swym przemówieniu papież wyraził uznanie dla licznych inicjatyw w wielu krajach z okazji Światowego Dnia Pokoju. Zwracając się do uczestników pokojowych marszów powiedział: "Zachęcam was do kontynuowania zaangażowania na rzecz pojednania i zgody".(PAP)

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!