MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

"Rudy ekstremista" osadzony w szpitalu psychiatrycznym na czas nieokreślony

Książę Karol i książę Harry, fot. Getty Images

Dodano: 24.12.2015

Chciał zabić księcia Karola i dokonać kilku zamachów, żeby na tronie mógł zasiąść książę Harry. Do tego celu zakupił chemikalia i sporo czytał na temat tworzenia materiałów wybuchowych drogą chałupniczą. Sąd uznał, że mężczyzna jest chory psychiczne i osadził go w zakładzie zamkniętym "na czas nieokreślony".

Mark Colborne to 37-latek z Southampton. Wpadł, ponieważ przyrodni brat zauważył niepokojące zapiski oraz substancje chemiczne jednoznacznie sugerujące, że zamierza swoje plany wprowadzić w życie. Doniósł o tym policji, która sprawę potraktowała poważnie. Szczególnie, gdy przeczytała takie fantazje: "zająć dobrą pozycję i trafić w głowę Karola. Jest broniony, ale nie tak dobrze broniony. Poświęciłbym swoje życie dla tego jednego strzału. Zabić Karola i Williama, a Harry zostanie królem. Zabić tyranów".

Colborne był pod wielkim wpływem Andreasa Breivika, który zabił 77 członków młodzieżówki norweskiej partii lewicowej, na wyspie Utoya. Dlatego też Harry miał stać się symbolem aryjskiej rasy i pod jego przewodnictwem powinien stanąć cały aryjski świat i pokonać "czarnych i białych idiotów".

Prowadzący sprawę sędzia, który osadził go w zakładzie zamkniętym na czas nieokreślony, skorzystał z prawa o zdrowiu psychicznym. Sąd przychylił się do opinii biegłych, że mężczyzna jest skrajnie niebezpieczny i jego wyjątkowo brutalne fantazje nie mogą być bagatelizowane.

Odparł również jego linię obrony opartą na "trudnym dzieciństwie" i "bolesnych wspomnieniach z przeszłości". "Wiele osób miało trudne dziedziństwo, ale dorośli i uporali się z tym" - tłumaczył sędzia i dodał, że użalanie się nad sobą Colborne'a sprowadziło nieszczęście nie tylko na niego, ale również na całą rodzinę. Odniósł się w ten sposób do informacji, że brat i matka skazanego od pół roku ze sobą nie rozmawiają.

Podczas śledztwa okazało się, że większość "planów ataków terrorystycznych" i zapisków pełnych nienawiści, powstała gdy "rudy Breivik" jak nazywają go media, odstawił leki antydepresyjne.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!