MAXIMUS

Polskie Radio Londyn

On Air: Teraz gramy:

Cooltura - Polish Weekly Magazine

Krytyczna sytuacja w służbie zdrowia. W szpitalach brakuje pielęgniarek

Getty

Dodano: 21.12.2015

W dziewięciu na dziesięć brytyjskich szpitali brakuje pielęgniarek. Sytuacja jest krytyczna w związku z nadchodzącą zimą i zwiększonym zapotrzebowaniem na personel medyczny. W niektórych szpitalach na jedną pielęgniarkę przypada dwudziestu dwóch pacjentów.

Pielęgniarki „są na granicy łez”, ponieważ nie są w stanie poradzić sobie z rosnącymi obciążeniami i zapewnić pacjentom wystarczającej opieki – nie wspominając o komforcie. Jak wynika z miesięcznych raportów, składanych przez szpitale do NHS, 207 na 225 szpitali w Anglii nie jest w stanie zapewnić wystarczającej liczby pielęgniarek do opieki nad chorymi.

Trudną sytuację w placówkach służby zdrowia potwierdzają również same pielęgniarki. Ponad połowa z tysiąca „sióstr” ankietowanych przez serwis „Nursing Times” twierdzi, że na ich oddziałach bardzo rzadko lub nigdy nie ma wystarczającej liczby personelu. Większość ankietowanych utrzymuje, że presja i wymagania wzrosły szczególnie w ostatnim roku. Ponadto trzy czwarte twierdzi, że było zmuszonych do pozostawienia pacjentów bez opieki nawet w sytuacji, gdy była ona niezbędna.

Według badania obejmującego okres pięciu lat, przeprowadzonego przez St George's Hospital w Londynie oraz Uniwersytet w Southhampton, szpitale zmagające się z niedoborem pielęgniarek miały wyższe wskaźniki śmiertelności pacjentów. W placówkach, w których umierało najwięcej pacjentów trafiających na operacje w trybie nagłym, liczba pielęgniarek była o 24 proc. niższa niż w tych, które wypadały pod tym względem najlepiej.

- Kiedy na oddziale brakuje pielęgniarek, dbanie o potrzeby pacjentów jest znacznie trudniejsze. Trudniej rozpoznać pogarszający się stan zdrowia i trudniej zadbać o odpowiednie warunki leczenia w dłuższej perspektywie czasowej. Nie potrzeba wiele, by sparaliżować pracę służby zdrowia, a NHS może poważnie dać się we znaki tegoroczna zima oraz inne zewnętrzne obciążenia – mówi Janet Davies, dyrektorka Royal College of Nursing.

Dodaj komentarz

Wybrane oferty

Jak słuchać radia PRL?

Radio
Przełącz się na cyfrowy system DAB. Po uruchomieniu radia poszukaj nas pod nazwą Polish Radio London, bądź na kanale 11B.

W domu
Jeśli masz platformę N podłączoną do internetu to też możesz słuchać radia PRL. Szukaj nas w stacjach regionalnych.

Internet
Ciesz się najlepszą muzyką na Wyspach Brytyjskich. Kliknij przycisk LISTEN LIVE i słuchaj radia w kilku jakościach.

W telefonie
Ściągnij darmową appkę na twojego smartphon’a i słuchaj nas gdziekolwiek jesteś. Appkę możesz ściągnąć tutaj:

App Store Google Play Windows Store

Napisz do nas!